Perseus

perseus

Perseus

Görülmeden görmeli, rakibine kendisini göstermemelidir.

Argos kralı Akrisios’un Danae adında bir kızı vardır. Bir kahin kızının bir oğlu olacağını ve bu oğlanın onu öldüreceğini söyler. Bunun üzerine kral kızını yeraltında bronz bir odaya kapatır.

Ama Zeus her kapıyı açan altından yağmur damlaları şeklinde bu odaya girer ve kızla birleşir.

Danae, bir oğlan çocuğu dünyaya getirir. Bebeğini gizlice büyüten prenses, bebeğin sesini duyan babasının hışmına uğrar. Kral bebeği ve annesini bir sandığa koyar ve denize atar.

Zeus yardım eder  ve Seriphos adasına çıkmalarını sağlar. Adanın hükümdarının kardeşi olan balıkçı da bebeği büyütür.

Bu bebeğin adı Perseus’tur. Büyüdüğünde adanın kralına Gorgolardan birinin kafasını getirmeye söz verir.

Ona destek olan Athena ve Hermes’in öğütlerini dinler. Öncelikle Gorgoların ülkesini koruyan Grailerin ( üç Kocakarı) yanına gider ve onların ortak kullandığı gözü alır ve geri vermez. Bu sayede nöbet tuttukları geçitten kolayca geçer.

Bu yolculukta ona destek olan Nymphalar, Perseus’a üç tılsımlı eşya verirler: Kanatlı sandaletler, büyülü heybe ve Hades’in giyeni görünmez yapan şapkası. Hermes de çok keskin bir bıçak hediye eder.

Perseus, Gorgoların ülkesine girer ve Medusa’nın kafasını keser. Onun büyülü gözlerine bakmamak için bronzdan yapılmış kalkanını kullanır. Bu sayede her bakanı taşa çeviren Medusa’dan korunmuş olur.  Kafayı büyülü heybeye koyar. Diğer iki Gorgodan görünmezlik şapkası sayesinde kurtulur. Kanatlı ayakkabıları sayesinde havalanır ve yola koyulur.

Yolda kayalara bağlanmış halde bir kız görür. Andromeda adındaki bu kız denizlerin tanrısı Poseidon’a kurban olarak bir deniz canavarı için oraya bağlanmıştır. Andromeda’yı kurtarır ve onunla evlenir.

Ülkesine döner ve annesiyle zorla evlenmek isteyen adanın hükümdarını yener. Tılsımlı eşyalarını Hermes’e gönderir.

Tüm bu olanların sonunda ülkesi Argos’a dönmeye karar verir. Bu duyan büyükbabası ülkeyi terk eder ve Larissa’ya kaçar. Bir gün Larissa’da düzenlenen bir oyunu izlerken üzerine gelen bir disk yüzünden yaralanır ve ölür. Diski atan kişi Perseus’tur.

Bu duruma çok üzülen Perseus, ülkeyi yönetmek istemez. Krallığı kuzenine devreder.

Sosyal Medyada Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz

Alışveriş Sepeti (0)

Sepet