Bana İsmini Söyle Sana Senden Bahsedeyim

bana-ismini-soyle

İsminizi kim koymuş, biliyor musunuz?
Şu an kullandığınız adın seçilme sebebi nedir, size nasıl bir enerji veriyor?
Peki isim ile kader arasında bir bağlantı var mıdır?
Daha çok soru ile kafanızı karıştırmadan başlayalım…

Eski kültürlerde özellikle de kavimlerde isim konulmadan önce bir takım ritüeller gerçekleştirilirdi. Zaman zaman bir beceri ile verilen ad, bazen ağır geldi diye değiştirilirdi. Günümüzde birçoğumuz daha çocuk ortada yokken ad belirliyoruz. Hatta genç kızlardan bazen işitiyorum, “kızım olursa …. Oğlum olursa …. koyacağım isim olarak” diye.

Hayatımız boyunca en çok duyduğumuz kelime adımız ve soyadımızdır ki ikinci önemli konu da budur. Astrolojide de böyledir. Sizin bir doğum haritanız vardır. Evlenirseniz, ortaklık kurarsanız yani kısaca bir bağınız oluşursa başkalarıyla olan etkileşimleriniz sizin hayatınızın akışını etkiler.
Aslında “Gelin uğurlu geldi”, “Çocuk doğdu işler açıldı”, “Sizin siftahınız bize yarıyor” cümlelerini belki zaman zaman duyarız.

İsim konusuna geri dönersek, isim sizin yaydığınız ve çektiğiniz enerjidir. Bir tür zikirdir.

İsminin anlamı ne?

Birçok insana soruyorum isimlerinin anlamlarını “Banu ne demek?”, “Betül ne demek?”, “Bilge ne demek?” bazen bilirler bazen de ne bileyim teyzem vermiş, anneannemin ismiymiş falan gibi cevaplar alırım.

Özellikle günümüzde Kur’an-ı Kerim’de geçiyor diye ya da farklı olsun diye seçilen isimlerin manalarını öğrenince bir hayli cesur buluyorum bu seçimi yapanları. Ama hatırlamamız gereken bir başka konu da ilahi plan içinde Yaradan’ın hiçbir boşluk bırakmamasıdır. İsimle tamamlanırız bir anlamda. Belki bazen soy ismimizde buna katılır.

Şöyle de bir gerçek var ki birçok kimse Farsça, Arapça ve öz Türkçe köklerden türeyen ya da tamamen bu dillere ait isimler taşıyorlar fakat ne yazık ki bazen anlamlarını bilmiyorlar bazen de yanlış biliyorlar.

Padişah isimleri

Birkaç örnek yapalım:

Cihangir: Dünyaya hakim olan , Cihan-ı zapdeten Fatih ( İsmi ağır gelmiş olmalı ki en erken ölen şehzadelerdendir. Fatih büyük dedesinin ismidir ve taht uğruna devletin bekası için kardeş katlini vacip gören hükümdardır.)

Bayezıd: Yezid’in babası demektir.
Sultan Süleyman Hanın dördüncü oğludur. Babasının dedesinin adını taşır. İlginçtir ki Yavuz Sultan Selim Han, Bayezıd Han’ı tahtından indirmiş ve hatta zehirlediği söylenmektedir. Şehzade Bayezıd ise ağabeyi Selim ile taht savaşları yüzünden boğdurulmuştur. Kadersel bir döngü torunlarda aynı enerji intikam adına çalışmış gibi gözüküyor. Oğullarına babasının ve dedesinin adını veren Kanuni, onların arasındaki taht çekişmesini tekrar yaşamıştır.

Başka bir örneği aktarmak isterim:
Adı “Özgür” olan bir arkadaşıma bir gün “tam da adın gibisin, gezmeyi seviyorsun, motor kullanıyorsun” bana döndü ve “biliyor musun bana doğduğumda verilen isim DURSUN’du” dedi. Nasıl yani bu takma adın mı?” dedim. “Hayır benim kendime verdiğim isim mahkeme kararı ile değiştirdim ve ondan sonra hayatım değişti.” dedi.

Burada anlatmaya çalıştığım birine özenerek verilen isim o kişinin enerjisi isimle birlikte akatarılabilir.

Öte yandan isimle çağrıştırılan kişiye hayat planı ile ilgili mesaj aktarabilir, tersine ona negatif manalar da taşıyabilir.

BİRAZ İSİM ÖRNEKLERİNE BAKALIM

İdil:  Kök.Yunanca 1. Kır hayatını konu edinen yazı veya şiir, aşk hakkında. 2. Küçük ve şairane resim. 3. İçten ve saf aşk.

Fırat: Kök. ARAPÇA 1. Asurca. Geniş akarsu. 2. Far. Geçit veren, üstünden geçmeye uygun

Zülâl: Köken: Ar.1.Saf, tatlı, hafif, güzel, soğuk su

Azra: Köken: Ar 1. El değmemiş bakire kız. 2. Delinmemiş inci. 3. Ayak basılmamış kum. 4. Medine’nin diğer bir adı. 5. Hz. Meryem’e verilen ad.

Kenan: Köken: İbr.1. Vaat edilmiş ülke.2. Cennet.3. Hazreti Yakup’un ülkesi, Filistin.

Türkan: Kök. Tür. –1 Saltanat ve idarede yönetime etki eden prenses.2.Kraliçe. 3.Güzel…

Ajda: kök. Tür. 1.Filiz sürgün, çok genç, çentik çentik olan

Selma: kök Arp. 1: Barış içinde bulunma, huzur, erinç 2: Güzel, hoş (kadın).
3: Doğru ve iyi yolda, selamette olma

Figen: Kök Far. Atıcı, yıkıcı (efgen de denir).

Rennan: Kök .Ar. Çok ses çıkaran, İnildeyen, çınlayan. BİLGE Kök Tür . Bilgili, iyi geniş, derin, bilgi sahibi kimse

Zehra: Kök. Ar. Beyaz ve aydınlık yüzlü.

Fazıl: (i. A.) 1. Fazîlet sahibi, ahlâklı, iyi huylu, olgun: Fâzıl adam. 2. İlim ve irfanıyla akranından üstün, ilim sahibi

İhtiyaç olanı hatırlatabildiği gibi isim, bu dünyadaki seçimlerimizi de gösterebilir. Belki de en çok ihtiyaç duyduğumuzu kulağımıza fısıldar…

Sosyal Medyada Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz

2 Replies to “Bana İsmini Söyle Sana Senden Bahsedeyim”

 1. merhaba Meltem Hanım,
  evet ismimizin bizim hayatımızı etkilediğini bir arkadaşımdan öğrenmiştim. senin ismin boşuna melek değil der her zaman. ama ben melek olmak istemiyorum. gerçekten ismimi taşıyorum. kırma, üzme kimseyi, saygı sevgi duy, duyarlı ol, kimsenin hayatına karışma, ve dahası. çok güzel dönütler alıyorum ama kötü şeylerin farkına varamıyorum, yapılan kötü şeyleri iyi şeyler olarak algılıyorum, herkesin kendin gibi bilmek demek sanırım bu.
  sizleri ve birçok hocamızı dinleyerek, bu enerjimi değiştirmeye çalışıyorum. yani kendi değerimi bilmek, yani önce ben demeyi. bu enerjim değişirse, beni üzenleri çekmemiş olacağım hayatıma.
  bizim için verdiğiniz tüm emekler için tesekkur ederim

  sevgiler

  Melek

 2. Merhaba,
  Bugun YouTube da Sadelesmek ile ilgili videonuzu seyrettim. Ardindan sayfaniza girip uye oldum. Nasib olursa bende programa katilmaya niyet ettim cunku 🙂 Program esnasinda en son yayina aldiginiz hanimin ismi Idildi. Icimden ne kadar samimi, candan ve narin, saf ve ince dedim. Sonrasinda isimlerle ilgili yazinizi okurken orneklerde “Idil” ismini gorunce sasirdim. Cok buyuk bir tesaduf oldu benim icin. Kesin bir isaret dedim icimden hatta 🙂 Sizinlede paylasmak istedim.

  Sevgiyle kalin,

Comments are closed.

Alışveriş Sepeti (0)

Sepet