Kök Çakra

kok-cakra

ÇAKRA SEMBOLLERİ

Vücutta bulunan enerji merkezlerine verilen ‘’çakra’’ sanskiritçede çark anlamına gelir. Hint ve Asyada bulunan birçok ülkede yaşayanlar için , insanın tam tepesinden, başının üstünden giren bir enerji merkezi bulunur.  Bu akım göklerden gelen ilahi olan pozitif – eril enerjidir.  Öte yandan omurganın alt kısmına, kuyruk sokumunun köküne yerden gelen negative- dişil enerji kanalı ile bağlantı bulunur.  İnsan yer ve gök arasında bu iki akımdan beslenir. Kuyruk sokumunda yer alan ve adeta bir yılan gibi kıvrılmış kundalini adı verilen enerji kanalı aktifleşip de tepeden gelen enerjiye doğru hareket etmeye başladığında geçtiği tüm çakra merkezlerini yeniler ve aktifleştirir. Bu iki merkez buluştuğunda ise kişi aydınlanmış olur.

 Budizm inancını başlatan kişi olan Siddhartha Gautama, Buda sıfatıyla anılır, bu kelime Sanskritçe  aydınlanmış , uyanmış kişi demektir.

Bu yedi merkezin temsil ettiği duygusal alanlar, organlar, renkler, kokular ve hormonal sistemler bulunur. Her bir merkezin bir sembolü vardır. Bu semboller budizmde kutsal sayılan lotus çiçeği ile stilize edilmiştir

kok-cakra-0259
  1. ÇAKRA ( KÖK ) – MULADHARA ÇAKRA

Dört yapraklı lotus

Renk; alev kırmızısı

İlgili element; toprak

Gezegen: Satürn

Duyu; koku

Bedende; omurga, kemikler, dişler, makat, kalın bağırsak, prostat bezi, hücre yapımı ile ilgilidir.

İlgili salgı bezi; böbrek üstü bezleri

Sesi; U

Taş; akik, kırmızı yeşim, yakut, mercan, lal

Koku; karanfil, sedir ağacı

Kök çakra hayatın temel ihtiyaçları olan yeme- içme, cinsellik gibi eylemlerin gerçekleşmesi için ihtiyaç duyulan enerjiyi aktarır. Eril prensiple ilgilidir. Bir konuda istikrar sağlamak,  ilerlemek, kök salmak ve kalıcılık ile ilgili alanları yönetir. 

Dünyaya geliş ve yedi yaşına kadar geçirilen evreler kök çakra ile ilgilidir. Bir yaşam döngüsünde kırk dokuz yaşa kadar olan kısım için birinci dönem denilir. Elli yaş ile beraber kişi adeta yeniden doğar. Bu doğuş bir farkındalık ile olur ve kişi kırk dokuz yaşına kadar olan kısmı kabulde olursa, ikinci dönemde bambaşka bir hayata yelken açabilir. Elli  ve elli yedi yaşa kadar yeniden kök çakra dönemi başlar.  Bu yaşlarda yaşanan sorunlar, kazalar kişinin hayatı boyunca hangi konuda ilerleme, devamlılık veya  hangi konuyla ilgili aşırılık göstereceğini gösterir.

Bu nedenle kök çakra diğer merkezlerin çalışmasını etkileyen güçlü bir merkezdir. Bu merkez eril prensiple ilgili olduğu içinde başta baba, erkeklerle olan ilişki, köklerden gelen alışkanlıklar bu çakranın yönetimindendir. Kişinin doğduğu yerden, halden, aileden bambaşka bir kader planına geçişinin onayı bu çakrada gizlidir.

Örneğin;  doğum ve bir yaşına kadar olan dönemde kişinin kendisini ilgilendiren veya ailenin başına gelen olaylar, ilerleyen yaşlarda hangi konularda yetersizlik yaşayacağını belirle. Bu çakra ile ilgili yaşanan olaylarda ortaya çıkabilecek sorunlar, cinsellik, yeme- içme sorunları,  bağırsak ve boşaltım sorunları,  kendini koruyamama, kendi alanını belirleyememe, herhangi bir konudan kolayca sıkılma,  aniden oluşan isteksizlik, aileye aşırı bağlılık ve aniden kopmaya neden olabilir.

kok-cakra-0300

Kök Çakra Enerjisini Açmak ve İyileştirmek

Ses Terapisi

Müzik – kök çakrayı iyileştirmek için en uygun müzik monoton, vurgulu ritm­lerdir.

  “u” sesi kök çakrayı harekete geçirir.  Meditasyonlarınızın sonunda derin bir nefes alıp, -u- sesi çıkararak kök çakranızı hareketlendirebilirsiniz.

LAM – Mantrası kök çakrayı hareketlendirir.

Renk Terapisi

Berrak, parlak bir kırmızı ile hareket kazanır.  Kırmızı renk ısıtır ve canlandırır. Yaşam gücünü, canlılığı ve cesa­reti uyandırır.  Eğer kök çakranızı hareketlendirmek istiyorsanız kırmızı rengi hayatınıza almalısınız.

Değerli Taş Terapisi

Akik, ciddiyet, dayanıklılık ve sükunet sağlar. Olumsuz duyguları çözüp iç benliği korur. Kendi kendinize güven duyma­nıza yol açar ve cinsel organları aktive eder. Güveni güçlendirirler.

Hematit güç ve enerji sağlar. Bedende canlandırıcı bir et­kisi vardır.  Böylece zayıflık hallerinin üstesinden gelme­nize yardım eder ve hastalıktan sonraki iyi­leşme dönemini destekler.

Yeşil-kırmızı yeşim ta­şı sizi “Toprak Ana”nın temel gücü ve sabırlı sevgisi ile bağlar. Alçakgönüllülüğü ve bencil olmamayı öğretir. Kanınızı güçlendirir ve si­ze canlılık, kararlılık, güç ve sabır verir

Lal, dürtü, irade, özgüven ve başarı sağlar ve  durugörüyü destekler. Cinsel dürtüleri teşvik eder ve dönüş­ türücü, canlandırıcı bir enerjiye dönüşmesi­ ne yardım eder.

Kırmızı mercan yaşamsal, akıcı enerji verir. Kan hücrelerinin yapılması­nı destekler. Kararlılık sağlar ve aynı zaman­ da hayat gailesi içinde sürüklenirken kendi Benliğinize (karakterinize, kişiliğinize) sıkıca tutunmanıza yardımcı olur.

Yakut, saflaşmaya ve değişime gö­türen yaşamsal ve sıcak yaratıcı enerji verir.

Aroma Terapisi

Sedir ağacı yağının keskin kokusu sizi dünya güçleriyle ve tüm doğal yaşam şe­ killeriyle bağlar. Enerji yaratmaya yardım eder ve “Toprak Ana”nın kucağında berraklık ve güven duygusunu açığa çıkarır.

Karanfil yağı kök çakradaki en­gellenmiş enerjilerin çözülmesine yardım eder. Korunma ve güvenlik ihtiyacında, kay­naklanan eski ve sınırlayıcı toplumsal kalıp­lardan kurtulmanıza yardımcı olur ve kendi­nizi yeni, taze enerjilere açmanızı sağlar. Bu şekilde, titreşimlerindeki mesajı alabilirse­niz, değişime ve yenilenmeye doğru yönele­bilirsiniz.

Meditasyon

Meditasyon çalışmasında dünyanın merkezine ve oradaki kırmızı çekirdeğe odaklanarak kırmızı rengin gücünü hayatınıza çekebilirsiniz. Bunun için kuyruk sokumunuzdan bir enerji akışını hayal ederek kasık bölgenizde bu enerjiyi bir top haline getirip, döndürmeniz destekleyici bir etki yaratır.

Ya da

Kan kırmızısı bir güneşin doğuşunu ya da batışını  düşünmekle kök çakranızı aktifleştirebilirsiniz. Bu çalışma sırasında sedir ya da karanfil aromaterpi yağlarından destek alabilirsiniz. Yine doğal taşlarla çalışma istiyorsanız kasıklarınıza bu taşları koyarak lotus şeklinde oturup, derin nefesle birlikte karın içinden iterek -u- sesi çıkarmanız destekleyici bir etki  yapar.

Başka destekleyici bir çalışma; sandalye ya da koltuğun kıyısına oturarak derin nefes alıp karnınızın altını nefesle doldurun, ardından ıkınarak nefesinizi makat bölgenize doğru itin ve hemen yeniden o bölgedeki kasları yukarı çekerek nefesinizi boşaltın. Bu çalışma makat ve kasık bölgesindeki kasların kullanılmasına ve o bölgenin enerjisinin açılmasına yardımcı olur. İçinize çektiğiniz nefesi kırmızı bir renk almış bir ışık gibi hayal ederek yapabilirsiniz. Bu çalışmayı sabah ya da akşam en az 21 defa tekrar ederek ve 21 gün boyunca yapmanızı tavsiye ederim.

Ayakta çalışma:

Kök çakra çalışmasını güneşin doğuşu ya da batışı sırasında tam kızıl renk aldığında doğada çıplak ayakla yapabiliriniz. Bununla birlikte müzik, renk ve koku unsurlarını bir araya getirerek iç mekanda doğal zemine çıplak ayakla basarak da yapabilirsiniz. Tüm dikkatinizi ayak tabanlarınıza verin. Kendinizi bir ağaç gibi hayal edin. Elleriniz serbest olsun. Gözleriniz kapalı ya da açık halde de olsa kırmızı bir obje tam karşınızda olsun. Eğer doğadaysanız ve güneşi seyrediyorsanız ya da mum, kırmızı bir obje ile çalışıyorsanız, o kırmızı rengin size aktığını ve bedeninizden ayak tabanlarınızın altına, oradan toprağa doğru ilerlediğini hayal edin. Bir ağacın köklerini toprağın içinde ilerletmesi gibi yerkürenin merkezine doğru kök salın. Orada dünyanın çekirdeğine kök salın, sonrasında oradaki kırmızı enerjiyi kökleriniz yardımıyla yukarıya doğru çekin. Ayak tabanlarınızdan girsin ve kasık bölgenize kadar bedeninizi sarsın ve sonra tüm bedeninizde bu enerjiyi hissedin. Kollarınızdan, gövdenizden dışarıya yaşam enerjisinin aktığını ve güneşin enerjisiyle uyumlandığını hayal edin. Meditasyonunuzu bitirirken derin bir nefes alın ve  -uuuuuuu- sesi çıkararak içinizdeki enerjinin sesle ifade bulmasını sağlayın. 

Burçlar ve Gezegenlerle ilişkisi

Koç/ Mars; yaşam enerjisi, başarma gü­cü, saldırganlık..

Boğa / Venüs ; Dünyaya yakınlık, kararlılık, sahip olma, maddi zevk.

Akrep/Pluto: Bilinçsiz bağlanma, cinsel güç, dönüşüm ve yenilenme

Oğlak/ Satürn: Bünye ve kararlılık.

Sosyal Medyada Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz

Alışveriş Sepeti (0)

Sepet