2. ÇAKRA ( SAKRAL ÇAKRA )

ikinci-cakra

2. ÇAKRA ( SAKRAL ÇAKRA ) SWATHİSTANA ÇAKRA 

Sembolü; altı yapraklı lotus

Renk; turuncu

İlgili Element; su 

Duyu ; tat alma 

Ses:  O ( kısa söylenen )

Mantra: VAM

Taş; Ay taşı 

Koku; Ylang ylang, sandal. 

Bedende; leğen kemiği, üreme organları, böbrekler, mesane, kan, lenf sistemi, mide suyu ve tüm beden sıvılarından sorumludur. 

Üreme enerjisinden sorumludur.

İlk duygular, yaşam akışı, heves, şehvet, erotizm, yaratıcılık, korku.

Vücut sıvılarının yönetildiği merkezdir ve su yaşamı başlatan unsurlardan biridir. Bu nedenle bu merkez aynı zamanda üremeden sorumlu yaratıcılık merkezidir. 

İlgili salgı bezi; yumurtalık, prostat bezi, mide suyu, lenfler,  Hormonlar; Östrojen, testosteron

Bazı yaklaşımlarda ikinci çakra merkezine dalak merkezi de denilir.

Bu merkez su sistemiyle bağlantılıdır. Suyun yaşamı başlatma ve üretim enerjisinin gücünü temsil eder. Dişil prensiple ilgilidir. Erkekte sağdan sola, kadında soldan sağa döner.

Bu merkezde cinselliğin üretici ve yaratıcı tarafı ile karşılaşırız. İki kişinin bir araya gelip yeni bir canlının oluşması gibi kadersel döngüler, yeni bir gelecek planı bu merkezle aktifleşir. Dönüştürme gücü, yaratıcılık, üreme, üretme ve yaşamda ilerleme enerjileri bu merkezin yönetimindedir. Bir konuda yardım almak, bir fikri alıp bambaşka bir bakış açıcına taşımak için ihtiyaç duyulan enerji buradan aktarılır.

Yaratım süreci, tıpkı bedenin beslenmesinde olduğu gibi yediklerimizin olumlu veya olumsuz etkileri gibi sonuçları içerir. Pozitif veya negatif yaratım yapabiliriz. Niyetimizi, ortaya çıkarmak için gayret gösterdiğimiz bir konuyu tohumumuz olarak kabul edersek, kök çakra toprağımız ve sakral çakrayı da o toprağı besleyen suyumuz olarak düşünebiliriz. 

Negatif unsurlar içeren bir toprağa sahip isek, suyumuz güçlü ve dengeli de olsa, yabani otları temizlenmeden ekim yapılan bir tarla gibi istediğimizi değil istemediğimizi büyütmemize sebep olabilir. 

Toprağımızın içeriğinde var olan unsurlar temiz olmasına rağmen suyun dengesi tohumu besleyecek güçte değilse kurutacak veya çürütecektir. 

Kısaca, köklerimizden getirdiğimiz, deneyimlerimizle içselleştirdiğimiz herhangi bir korku veya endişe istemediğimiz olayları yaratmamıza sebep olabilir. 

Toprağımızdaki unsurları temizledik veya zaten korku – endişe gibi duygular taşımıyoruz. Ancak aşırı hırsla, bütün enerjimizi istediklerimize odaklıyorsak da yine istemediğimiz olaylarla yüzleşebiliriz. Bunun tam tersi istediklerimizin gerçekleşmesi için gereken zaman, gayret ve emeği vermediğimizde de sonuçlar aynı olacaktır.  


İkinci çakra su merkezi ile ilgilidir demiştik. Su bedende hem canlılığımızı hem de bedenin böbrekler yoluyla kendini temizlemesini sağlar. İkinci çakra bizim hayatın içinde canlılığımızı korumamızın ve kendimizi yenilememizin kapısıdır.
Böbrekler nasıl ki bedende faydalı ile zararlıyı ayırıyor ve iyi çalışmadığında vücutta tortu birikip bize zarar veriyorsa, ikinci çakramız iyi çalışmadığında da hem bedende hem de hayatımızda bırakmamız gerekenler gidemez, kalır ve bizi kirletir.
Yeterli miktarda su içmeyen ya da su yerine başka sıvılar alan kişilerin ikinci çakralarında sorun vardır.

Açık ve uyumlu bir çalışması kendini yaşamın ve duyguların doğal akı­ sında gösterir. Başkalarına, özellikle karşı cinse kendinizi açar ve doğal davranırsınız. Bedeninizden ruhunuzdan ve zihniniz­den akan yaratıcı yaşam enerjisini hissedersi­niz. Canlılık  ve coşku sadece sizin içinizde hissettiğiniz değil aynı zamanda çevrenizde de deneyimlediğiniz bir duygu hali olur.

Uyumsuz çalışmanın kaynağı ergenlik dönemiyle başlar. Cinsel enerjinin, bedende meydana gelen fiziksel değişimlerin doğru algılanamayışı ya da önyargılarla bloke edilmesi bu merkezde sorunların kaynağı olarak düşünebilir.  Karşı cinsle yaşananlar, bu dönemde maruz kalınan fiziksel taciz, yargılanma korkusu ya da utanç duygusu blokajın sebeplerindendir.

Yin- Yang prensipler bu enerji merkezinin tıkanmasıyla dengesini yitirebilir.

İkinci Çakrayı İyileştirme Önerileri

Ses Terapisi:

Müzik; özellikle neşe içinde yapılan danslar, canlandırıcı etkiye sahip müzik türleri, eşli danslar bu merkezin aktive edilmesi için destekleyicidir.

Bu merkezi sakinleştirmek ve düzenli çalışmasını sağlamak için akan suyun yanında olmak, su çarklarını mekanlarda bulundurmak, kuş sesleri dinlemek, doğada yürüyüş yapmak, dolunay zamanlarında ay ışığını seyretmek, yakamozu seyretmek iyi gelir.

‘’OU’’ sesi söylenirken çıkan ‘’ooo’’ sesi bu merkezi aktifleştirir.

Renk Terapisi

Turuncu; canlandırıcı etkiye sahip, neşe ve coşku yaratan bir etkiye sahiptir ve bu merkezin rengidir. Özgüveni arttırıcı etkisi vardır.

Değerli Taş Terapisi

 Karnel, (kırmızı akik) bu merkezi beslemek ve canlandırmak, içinde bulunduğunuz anın tadını çıkarmanız için destekleyici özelliktedir.

Aytaşı; ona baktığınızda parıldayan ışığı, sizin de parlamanızı, içinizdeki duyguları dışınıza şeffaf ve duyarlı bir şekilde yansıtmanızı kolaylaştırır. Aytaşınızı dolunaylarda dışarıda bırakıp enerjisini yenilemesini sağlayabilirsiniz.

Taşlarınızı genel olarak; akan suyun altında, toprak zeminin üzerine bırakarak, tuzlu su ya da sirkeli suyla da temizleyebilirsiniz.

Aroma Terapi

Ylang- Ylang yağı; bu çakra merkezinin en güçlü kokusudur. Cinsel enerjiyi arttırma özelliğine sahiptir. Engellenmişlik hissini, dalgalı duygusal yaklaşımları dengeler. Güvende hissetmenize yardımcı olur.

Sandal ağacı yağı; hayal gücünü arttırıcı, hayallerini gerçeğe dönüştürmeyi teşvik edici etkisi vardır. Cinsel enerjiyi arttırır.

Meditasyon

Çalışmalarda ay taşı, kırmızımsı akik, güneş taşı kullanabilir ve/veya üzerinizde aksesuar olarak taşıyabilirsiniz.

Suyu seyretmek ya da suyun içinde hareket etmek bu çalışmaları güçlendirir. Kendinizi iyi hissettirecek canlı ve akıcı herhangi bir müzik ikinci çakranın hareketlenmesine yardımcı olur.
İkinci çakra çalışmasında doğada olmak ve doğal sesler dinlemek önemlidir.


Bu çalışmayı yaparken, bağdaş kurarak yerde oturun, sol tarafınıza bir içinde su olan kâse koyun, arzu ederseniz bu kabın içine çiçek yaprakları ya da gül goncası koyabilirsiniz. Sağ tarafınıza ateş enerjini temsil eden bir mum yakın.

Sizi rahatlatması için sandal ağacı tütsüsü yakabilir ya da sandal ağacı aromaterapi yağını difüzörde kullanabilirsiniz.  Akıcı doğa sesleri ya da enstrümantal bir müzik eşliğinde çalışmanıza başlayabilirsiniz.

Önce oturuşunuzda kendinizi rahat hissettiğinizden emin olun, derin bir nefes alın, avuçlarınızı birbirine değmeyecek şekilde sanki bir topu tutuyormuş gibi döndürün ve iki elinizin arasında oluşan enerji akışına odaklanın. Bu enerji topunun döndürürken onun turuncu bir ışık olduğunu hayal edin, ardından ellerinizi göbeğinizin altına kasık bölgenize yakın bir noktaya yerleştirin ve niyetinizi yapın.

‘’  Sakral çakra enerjim denge ve uyum içinde çalışsın’’

‘’ Neşe, sevinç içinde hayatı coşkuyla yaşıyorum’’

Derin nefes almaya devam edin, nefesinizi elinizin altından karnınızın içine doğru aktığını hayal edin. Şimdi dikkatinizi alnınızın ortasına verin ve bir gül hayal edin, kokusunu, şeklini iyice gördükten sonra, derin nefes almaya devam edin ve bu bölgede ki tüm tıkalı noktaların açıldığını fark edin. Bu halde birkaç dakika daha kalın ve ardından yüz üstü uzanın, elleriniz iki yanınızda birkaç dakika kalın. En son olarak sırt üstü uzanabilirsiniz.

2. Meditasyon Çalışması

Bu çalışmayı ister sırt üstü uzanarak isterseniz de bağdaş kurup oturarak yapabilirsiniz.

Kök çakranızla başlayacağınız çalışmada, yaşam enerjisini sakral merkeze taşıyacaksınız.

Sakince nefesinize odaklanın, oturma kemiklerinizi hissedin. Toprak Ana’nın gücünü, yeryüzünün besleyen enerjisini hissetmeye odaklanın. Kök çakranızdan kırmızı bir enerjinin toprağın altında doğru aktığını hayal edin. Dünyanın kalbine, çekirdeğin gücüne doğru bir yolculuğa çıktığınızı hayal edin. Çekirdek kalp ve siz ona bağlı damarlardan birisininiz, oradan size akan enerjiyi bedeninize çekmeye başlayın. Sizi besleyen bu gücü hissedin. Kırmızı ışın sizi ve bedeninizi bir su gibi beslediğini, arındırdığını ve saflaştırdığını hayal edin. Zenginliğinizi, sizi besleyen bu güçlü enerjiyle nasıl da güçlendiğinizi hissedin.

 Yeryüzünün nabzıyla akıyorsunuz, şimdi bu enerjinin sakral çakranıza, göbeğinizin bir parmak altına akmasına izin verin. Bu akış göbek bölgenizden dışarıya doğru açılsın, dönmek istiyorsa dönsün, ılık bir su akışıysa aksın, canlanmayı deneyimleyin. Işığın turuncuya dönüşüne şahitlik edin.  Turuncu ışık, damarlarınızdan, lenflerinizden tüm bedeninize yayılarak canlandırsın, arındırsın tazelesin. Yaşam içinizden akarken serbest bırakın, deneyimleyin, yüzünüzdeki gülümsemeye izin verin. Tıkanmış kanallar, düğümlenmiş düşünceler çözülüyor, ılık akan bir nehirde suyun üzerinde güvenle ilerliyorsunuz, akışa ve yenilenmeye izin verin.

O ılık su şimdi bir okyanusa kavuşuyor, sizi güvenle taşımaya ve sevgiyle beslemeye devam ediyor. Ufuktan güçlü bir güneş doğuyor ve cildinizdeki ısıyı hissedin.

Gözlerinizi açmak istediğiniz zamana siz karar verin.

Yerinizden yavaşça hareket ederek ve bir süre konuşmadan enerjinin size akışıyla yaşadığınız anın tadını çıkarın

Sevgimle

Meltem

Sosyal Medyada Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz

Alışveriş Sepeti (0)

Sepet