3. Çakra

3.Çakra

3. ÇAKRA (SOLAR PLEKSUS) MANİ PURA ÇAKRA

Sembolü: 10 yapraklı lotus

Renk: Sarı, Altın rengi

Element: Ateş

Duyu: Görme

Ses: O

Koku: Biberiye, Lavanta, Bergamot

Doğal Taş: Kaplan gözü, Topaz, Sitrin, Amber (kehribar)

Bedende etkilediği bölgeler: Sırtın altı, karın ve sindirim sistemi, mide, karaciğer, dalak, safra kesesi, otonom sinir sistemi

İlgili salgı bezi: Pankreas

Üçüncü Çakra İle İlgili Astrolojik Burçlar, Gezegenler ve İlişkili Beceriler

Aslan/Güneş̧: İlişkilerde sıcaklık, güç ve bolluk sahibi olma, takdir toplama, güç ve toplumsal mevki elde etme azmi.

Yay/Jüpiter: Yaşam deneyimini kabullen­me, gelişim ve genişleme, sentez, bilgelik, bütünlük.

Başak/Merkür: Sınıflandırma, analiz, itaat, nefsini yenerek daha büyük bir amaca hizmet etme, kendini adama.

Mars: Enerji ve faaliyet, eylem iradesi, öne çıkma.

Bu merkez, vücutta gücün organize edildiği yerdir ve eril prensibe ilişkindir. Güç, iktidar sahibi olmak ve kontrol etmekle ilgilidir. Bu nedenle hayatta karar verebilmek için gereken enerji buradan sağlanır.

Bedende bu çakra ile ilişkili organlara ve salgı bezine bakıldığında, enerjinin ve duygusal tepkilerin koordine edildiği çeşitli sistemler görülür. Bu merkez; yaşamın akışının ve gücün kabulü ile ilgilidir.

On beş ve özellikle on yedi yaş, üçüncü çakra merkezi konularının hayatımızda şekillendiği dönemdir. Bu merkezin dönemi yirmi bir yaş ile sonlanır. Yeni dönem ise altmış beş ve özellikle altmış yedi yaşında çakranın tekrar aktifleşmesiyle başlar, kişinin kendi gücünün asıl kaynağını keşfettiği bu süreç yetmiş bir yaşına dek sürer.

Üçüncü çakra merkezinin şekillenmeye başladığı on beş yaş; bu merkezin köklenmesiyle ilgili bir dönemdir. Kişi; kendi gücünün ve karar alma sorumluluğunun farkına varma ve çevresiyle olan alan çizgisini çizme gibi gelişimleri bu yaşta gösterir veya gösteremez.

Mide ve sindirim sorunları, karaciğer ve safra kesesi sorunlarına ek olarak; merkezi sinir sistemi ile ilgili sorunlar genellikle on beş ile yirmi bir yaş arasında ortaya çıkar veya ilk sorunlar bu dönemde oluşur. Aynı kök çakrada olduğu gibi eril prensiple ilgili olan bu çakra merkezi; erkeklerle ilişkilere ve babayla olan iletişim ve paylaşımlara ilişkin sorunlarla beraber, otorite figürlerinin karşısında kısıtlanmışlık hissi veren sorunların da oluşma dönemidir.

Üçüncü çakranın sağlıklı bir biçimde çalışması, ikinci çakradan aldığı enerjiyle mümkün olmaktadır. İlgili unsuru ateş ve sıcaklıktır. Bu çakra kişiye hareket kabiliyeti verir. 

Güneş sinir ağı olarak nitelenen bu merkez, aynı zamanda duygusal algılayışımızı, empati kurma becerimizi, hoşlandığımız veya mesafeli durduğumuz konuları da sembolize eder. Bu nedenlerle, ilişkiler konusundaki istikrar da yine bu merkezle ilgilidir.

Bu merkez; başarı, güç ve toplum içinde var olma becerimizin şekillendiği alandır. Toplum içinde var olma biçimimiz ve dünyayla kurduğumuz bağ bu merkezin konusudur.

Üçüncü çakra, dünyasal çakralar diye tanımlanan çakraların sonuncusudur.

Bu çakra merkezinin uyumlu çalışması; hazları saflaştırmayı, arzular ve duyguların farkında olarak kararları bunların kölesi olmaksızın alabilmeyi kolaylaştırır. Ruhsal çakralar olarak tanımlanan dördüncü çakradan itibaren bağlantıyı kurar.

Bu çakra, yönettiği bez olan pankreasın ve organ olarak ise karaciğerin hayattan aldıklarını kullanır, toksinleri elimine eder, atıklardan kurtulur ve yola devam etmek için gerekli olan enerjiyi bulur.

Bu merkez sağlıklı çalıştığında kişi neşelidir, farkındalığı yüksektir ve bilgelik yolunda ilerleyebilir. Başkalarının duygularını rahatlıkla anlama, kendi gücünü doğru kullanma ve kendi merkezinde kalabilme becerisi edinir.

Üçüncü çakranız sağlıklı iken, yaşadıklarınızı kabul eder, kendinizi olduğunuz gibi huzurlu bir şekilde seversiniz. Dışsal olarak ise, başkalarının duygularının farkında olarak ışığınızı yayarsınız ve korunduğunuzu hissedersiniz.

Eğer altıncı ve yedinci çakranız da uyumlu çalışıyorsa istekleriniz kendiliğinden gerçekleşir, kendinizi bolluk içinde hissedersiniz.

Üçüncü Çakra Uyumsuz Çalışıyorsa

Bu çakra uyumsuz çalıştığında güce ve maddi zenginliğe odaklanarak hayatı kontrol etme isteği ortaya çıkabilir. Arzu ve isteklerin gerçekleşmesi için olayların gidişatını kontrol etmek istersiniz. Dış dünyaya ya da kendinize bir türlü güvenemezsiniz. İç huzursuzluk ve tatminsizlik yaşayabilirsiniz; istediklerinizin tam olarak verilmediği düşüncesi sizi gergin bir ruh haline sokabilir.

Üçüncü çakranın çalışmasındaki uyumsuzluk çocukluk ve ergenlik döneminde yaşanan dışlanmış hissetme halinden kaynaklanır. Duyguları bastırma, kendi iç sesine kulak vermek yerine dış dünyanın onayını alma odaklı hareket etme, “Bir şeye sahip olursam onaylanırım” , “Güçlü olursam korunurum ya da güvende hissederim” düşünceleri baskı altında hissetmeye ve güce odaklı bir hayat sürdürmeye neden olabilir.

Yetersizlik ve değersizlik hisleriyle beraber tatminsizliğin de kaynağı bu merkezdir.

İç sesinize, gerçekten ihtiyaç duyduklarınıza ve hayatın akışına izin vermeye yönelmek bu olumsuz durumun iyileşmesini destekler.

Öfke, alınganlık ve hak edilen hayatın yaşanamadığı düşüncesi, bastırılmış duygulardan kaynaklanır. page153image62433232Başkalarının onayını almak uğruna kendinize baskı uygulamayı bıraktığınızda içinizdeki yanardağ söner ve gerçek ışığınız açığa çıkar.

Üçüncü Çakrayı İyileştirme Önerileri

Düzenli olarak güneş ışığı almalı, sarı renkli bitkileri seyretmeli, sarıyı ve altın rengini hayatınıza almalısınız.

Doğayı izlerken bir düzenin var olduğuna, her şeyin bir ritimle ilerlediğine ve herhangi bir canlının diğerinden üstün ya da aşağıda olmadığına odaklanın. Bunları fark ettiğinizde kendinizi başkalarıyla kıyaslamayı bırakırsınız.

Ses Terapisi

Kontrolcü bir yapınız varsa rahatlatıcı müzikler dinlemenizi ve sakinliği deneyimleyeceğiniz bir ortam yaratmanızı öneririm.

Kararlarınızı alırken enerjinizi toplayamıyorsanız armonik ritimler ve harekete geçiren müzikler size iyi gelecektir.

Ses; bedeninizin üst kısmını ve başınızı yumuşakça hareket ettirerek “ooo” sesi çıkarmalısınız.

Mantra: RAM

Renk Terapisi

Açık sarı renk hayatınıza canlılık katar. Bu nedenle çalışma ve yaşama alanlarınızın gün ışığı alması önemlidir. Eğer bunu sağlayamıyorsanız dışarıda daha çok zaman geçirin ve güneş ışığıyla bedeninizi besleyin.

Değerli Taş Terapisi

Kaplan gözü: Gücünüzü toplamak ve kararlarınızı alırken kendinizden emin olmak istiyorsanız bu taş oldukça güzel bir seçimdir.

Amber/Kehribar: Sıcaklık ve güven verir. Kendinize odaklanmanızı destekler.

Sarı Topaz: İçinizdeki ışığın dışarıya çıkmasına, enerjinizin yükselmesine, duygusal olarak arınmanıza ve neşeli hissetmenize yardım eder.

Sitrin ya da Sarı Kristal Taşlar: Mutluluk, canlılık, sıcaklık ve güven duygularını arttırır. Bolluğu arttırma motivasyonunu destekler.

Bu doğal taşların hepsi, sindirim ve sinir sisteminin işleyişini de destekleyici etkisi olduğuna inanılan taşlardır.

Aroma Terapisi

Üçüncü çakranız aşırı çalışıyorsa, gevşemekte ve kontrolü elden bırakmada zorluk yaşayabilirsiniz.  Bu durumda lavanta uçucu yağı size iyi gelecektir. Sakinleştirici etkisi rahatlamanızı sağlar.

Üçüncü çakranız yetersiz çalışıyorsa kararlarınızı alırken emin olmakta zorlanabilirsiniz ve kendinizi güvende hissetmiyor olabilirsiniz. Bu durumda ise biberiye uçucu yağı size canlılık, odaklanma ve ferahlık hissi verecektir.

Üçüncü çakra enerjinizin yükselmesini ve üçüncü çakranızın sağlıklı çalışmasını sağlamak istiyorsanız turunçgillerden yapılan uçucu yağları tercih etmelisiniz. Özellikle bergamot yağı  yaşam enerjisini artırıcı ve özgüven verici bir etkiye sahiptir.

Turunçgilleri yeni kestiğinizde, kokularını içinize çekerek güneşin ve doğanın canlandırıcı etkisini alabilirsiniz.

Meditasyon

Tüm meditasyon çalışmalarınızda, başlamadan önce niyet etmenizi öneririm. Böylece odaklanmanız, rahatlamanız ve kendinizle bağlantı kurmanız kolaylaşır.

Bu çalışma için meditasyon öncesinde niyet önerim:

“Olduğum halimle değerliyim. Bütüne aitim ve bütüne katkım var. Destekleniyorum. Güvendeyim.”

Bu meditasyonu güneş ışığı altında yapmanız çok daha etkili olur. Bahar ve yaz aylarında ya da kış güneşinde kendinize birkaç dakika ayırmanız yeterli olur. İç mekânda meditasyon yapacağınız zamanlarda ise bir mum yakmanızı öneririm.

Çalışmaya değerli taşlarınızı ve aromaterapi kokularınızı ekleyebilirsiniz. Bununla birlikte; meditasyona başlamadan hemen önce ve bitirdikten sonra limon, portakal gibi canlandırıcı etkileri olan meyveleri koklayabilir ya da yiyebilirsiniz.

Meditasyon için bağdaş kurarak oturun. Derin bir nefes alın ve ağzınızdan bırakın. Bunu üç kez tekrar edin. Yeniden derin bir nefes alın ve karnınızın içini bu nefesle doldurun, nefesinizi üç saniye tutun ve sonrasında rahat bir şekilde burnunuzdan bırakın. Bu süre içinde oturuşunuzun rahat olup olmadığını kontrol edin. Derin nefes alın ve bu nefesi alırken içinizden üçe kadar sayın, karnınızın altını doldurun, nefesinizi üç saniye tutun ve yine üç saniye sayarak yavaşça bırakın. İsterseniz zamanla, bu üç saniyeyi yavaş yavaş arttırarak on saniyeye kadar çıkarabilirsiniz.

Nefese odaklanmak, sessizce derinleşmenizi ve odağınızı toplamanızı kolaylaştırır.

Gözleriniz kapalı olsun. Karşınızda güneşin doğduğunu imgeleyin. Sapsarı, altın sarısı bir güneş ışınlarını size gönderiyor. Isındığınızı hayal edin. Bu sırada göbek deliğinizin üst kısmına sağ elinizi yerleştirin. Tam elinizin altında tıpkı karşınızdaki güneş gibi parlak sarı renkli bir topun doğduğunu hayal edin. Elinizin altı ısınıyor, dışarıdaki güneş ışınları elinizden süzülerek o topu büyütüyor. Yaşamı besleyen ışık şimdi sizin ışığınızı artırıyor. Gittikçe büyüyen bu sarı top, bedeninizin dışına taşıyor, büyüyor ve sizi sarı bir ışık topunun içine alıyor.

Yaşamın ışığıyla sizin ışığınız birlikte akıyor.

Her şey tam merkezinde. Varlığınız bütüne katılıyor, destekleniyor ve parlıyorsunuz. İhtiyacınız olan yaşam enerjisi sizi besliyor.

Güneş sizin için doğuyor, içinizdeki ışığı onunla buluşturuyorsunuz. Güvendesiniz. Korunuyorsunuz.

Işığınız tüm evreni dolduruyor. Neşe, sevinç ve huzur içindesiniz.

Çalışma bittiğinde yavaşça gözlerinizi açın, derin bir nefes alın ve birkaç dakika öylece kalın. Işığa, güneşe ya da mumunuza bakmaya devam edin.

Bu çalışmayı, bir ve ikinci çakra çalışmalarını ekleyerek birlikte yapabilirsiniz.

Sevgimle

Meltem

Sosyal Medyada Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz

Alışveriş Sepeti (0)

Sepet