4. Çakra

cakra4

4. ÇAKRA ( KALP ) ANAHATA ÇAKRA

Sembolü;  12 yapraklı lotus

Renk; yeşil, pembe ve altın sarısı

İlgili element; hava

Duyu; dokunma

Ses; Aaaa

Koku; gülyağı

Taşlar; kızıl kuvars, turmalin, zümrüt, yeşim taşı.

Bedende; kalp, sırtın yukarısı, göğüs ve göğüs boşluğu, ciğerlerin alt kışı, deri, dolaşım sistemi

İlgili bez; Timüs bezi büyümeyi düzenler ve lenf sis­temini kontrol eder. Ayrıca bağışıklık siste­mini destekler.

Kalp çakrası tüm çakra sisteminin merkezidir. Üç dünyasal ve üç göksel enerjinin geçiş kapısıdır. İslam inancında sadece kalp çakrası vardır. Burası sevme ve sevilme biçimlerini anlatır.

Dördüncü çakra merkezinin unsuru havadır. Kalbin esnekliğini, ilişki kurma gücünü, dokunma ve dokunulma potansiyelini sembolize eder. Sözcükler, sesler, hayaller ve duygular bu merkez aracılığıyla akar.

21 – 28 yaş döngüsü kalp çakrasıyla bağlantılıdır.

72- 78 yaş ikinci kalp çakrası döngüsüdür.

Sevgi yoluyla birleşme, duyguların ifade bulması ve ilahi buluşmanın merkezidir. Kendimizi olduğumuz gibi sevmeyi, hayatın tekliflerini kabul etmeyi, bağlantı kurmayı sağlar. Şefkat ve anlayış, hayatın akışını kabul etmemiz bu merkezin açık olmasıyla bağlantılıdır. Bu merkez açık olduğunda, başkalarına iyi gelmek, onların hayatları üzerinde dönüştürücü etkiler bırakmak mümkündür.

Ruhun yolculuğu bu merkez yoluyla açığa çıkar. İlahi sevginin köprüsüdür. Birleştirici, iyileştirici ve güven veren bir tesiri vardır. Uyumlu çalışmasında, şefkatle yardım etme isteği, samimiyet ve sıcaklık hissedilir.

Bilinçli şifa çalışmalarında altıncı merkezle birlikte kullanılabilir. Bunun için şifa verenin kendini bu yolda sevgiyle adamış olması gerekir.

Bu merkezde bir tıkanma olduğunda öfke, umutsuzluk, acı çekme, hayatın gidişatına itiraz, değersiz hissetme görülür. Sevilmek için vermek zorunda hissetmek, işe yarama isteği, onaylanmak için başkasına adanmak, takdir edilme isteğiyle hareket etmek, desteklenmediği düşüncesiyle hayal kırıklığı yaşamak mümkündür.

Kalp çakrası yetersiz çalıştığında; hassas  ve kırılgan bir yapı, olaylardan çabuk etkilenme, bağımlı ilişkilere yatkınlık, sevilmek için taviz vermek, kendi kabuğuna çekilmeye yatkınlık, kederli ve üzgün duygusal yaklaşımlar, dışlanma korkusu, terk edilme korkusu, başkalarına yardımcı olarak kabul göreceğine inanç, arkadaş canlısı olmak ya da herkese mesafeli durmak gibi davranışlar görülebilir.

Kalp çakrası tamamen kapalıysa; sert ve zalim denebilecek derecede soğuk ve mesafeli sosyal ilişkiler kurmak, sevildiğine inanmamak ve sevgisini gösterememek görülebilir.

Dördüncü Çakra Merkezini Canlandırmak

Açık havada ve esen hafif rüzgarda yürüyüş yapmak, filizlenen bitkileri ve özellikle pembe renkli çiçekleri seyretmek, kuş seslerini dinlemek iyi gelir. Gökyüzünü seyretmek, doğanın akışına şahitlik etmek, derin nefes alarak bedeni esnetmek kalp çakrasının enerjisinin açılmasına destek olur.

Ses Terapisi

İlahi tarzında müzikler, mistik ritimler, ahenkle akan enstrümantal eserler dinlemek iyi gelir.

Ses; kalp çakrasının sesi ‘’ A’’ sesidir.  Açık havada derin bir nefes alarak tüm diyaframı boşaltacak şekilde ‘Aaaaaa’’ sesi çıkartmak göğüs kafesini ve kalp çakrasını rahatlatır.

Mantra;  YAM

Renk Terapisi

Yeşil renk; doğada en çok görülen renktir. İç huzur, dingin bir ruh haline ulaşmaya yardımcı olur.

Pembe renk; çocuksu bir mutluluk, sevgi ve şefkat enerjisini aktive eder, umut verici bir özelliği vardır.

Değerli Taş Terapisi

Pembe kuvars; sevgi, neşe ve mutluluk enerjilerinin artmasına yardımcı olur.

Turmalin; pembe ve yeşil turmalin olaylara daha geniş bir açıdan bakmaya, kalp enerjisini açmaya destek olur.

Turmalin: Pembemsi kırmızı turmalin, sizi dar duygusal kalıplardan kurtarır ve kalbinizi açar ve genişletir. Turmalin taşı içsel dengeyi kurmakta da destekliyicidir.

Zümrüt; kök zümrüt kolaylıkla bulabileceğiniz sevgi enerjisini güçlendiren ve ilahi sevgiyle bağlantıyı açtığına inanılan bir taştır. Tüm zümrüt taşlar, üretkenliği arttıran, tazeleyen ve rahatlatan bir enerjiye sahiptir.

Yeşim taşı; bilgelik, alçak gönüllük ve kalbi rahatlatan bir etkiye sahiptir. Hayatın akışıyla uyumlu yaşamaya teşvik eder.

Aroma Terapisi

Gül yağı; dördüncü çakra merkezi için en şifalı yağdır. Hafızayı güçlendirir, kalp enerjisini aktive eder ve kişinin sevgiyi almasında destekleyicidir. Şefkat ve merhamet duygularını geliştirir.

Meditasyon

Meditasyon öncesinde kendine özel bir alan oluşturmanı tavsiye ederim. Mümkünse taze çiçekler, temiz bir hava veya havalandırılmış bir alanda bağdaş kurarak oturmalısın. Açık bir pencereden esen hafif rüzgâr, ilgili unsur olan havayla bağlantı kurmana yardımcı olur.

Gül kokusu ve pembe gül bu meditasyonda yanında olmasa da imajında seninle olabilir. Gül ilahi sevginin çiçeğidir. Hz. Muhammed ve Hz. Meryem’in çiçeği olarak bilinir.

Çalışma sırasında bir ilahi, mantra ya da yumuşak ezgilere sahip enstrümantal bir parça dinleyebilirsin.

Başlamadan önce niyetini ifade etmeni tavsiye ederim.

‘’ Olduğum halimle değerliyim, seviyorum ve seviliyorum’’

‘’ Kalp enerjimi temizleyemeye, güçlendirmeye niyet ediyorum’’

‘’ Sevgiyle ifade ederek, huzur içinde yaşıyorum’’

Nefes bu çakra merkezi için en önemli unsurdur. Göğüs kafesine dolduracağın nefes bu bölgede tıkanmış enerjilerin kalp kırgınlıklarının açılması ve temizlenmesi için ilahi bir yardımdır. Bu nedenle nefes alırken içine yaşamın tazeliğini çektiğini, beyaz bir ışığın seni doldurduğunu hayal edebilirsin.

Önce derin bir nefes al ve karnının altını doldurduktan sonra tüm performansınla yeniden nefesi içine çek ve kaburgalarını, kalp bölgeni nefesle doldur ve ağzından boşalt.

Sağ elini kalbinin üstüne koy ve aldığın nefesin elinin altını nasıl doldurduğunu hisset. Bu sefer nefesini burnunda boşaltamaya başlamalısın. Bu hareketi birkaç defa yaptıktan sonra ellerini dizlerinin üzerinde rahat bir şekilde yerleştir ve tüm dikkatini göğüs kafesinin altındaki bölgeye ver. Burada altın rengi bir güneş doğuyor, ışıkları tüm göğsünü kaplarken yeşil renkli bir hare oluşuyor. Dikkatin nefesinin akışında olsun, her nefes alışın göğüs kafesini şişirecek kadar güçlü olsun. Yeşil hareleriyle parlayan bu sarı ışığın içinden bir gül goncası beliriyor. Sanki göğsünden dışarıya doğru taşarak açmaya başlıyor. Her yaprağının detaylarından ışıklar saçılıyor. Yapraklarından saçılan bu ışıklar bedenini sarıyor ve seni kucaklıyor. Tam merkezinde pembe bir ışıktan top dönüyor ve bu top kalbini temizleyerek boğazına kadar tüm üst gövdeni kaplıyor. Pembe bir ışığın içinde yaşamın sevgi enerjisiyle sarılıyor, seviliyorsun. Yüzündeki gülümsemeye odaklan, hayatın tekliflerine açıksın, kalbinde sızan ışık sana ve insanlara iyi geliyor. Olduğun halinle değerlisin, huzurlusun ve mutlusun.

Bu çalışmanın sonunda sırt üstü uzanıp, gözlerin kapalı bir halde bir süre kalmanı tavsiye ederim.

İlgili Astrolojik Burçlar ve Gezegenler

Aslan/Güneş: Duygusal sıcaklık, içtenlik, cömertlik

Terazi/ Venüs: İlişki, sevgi, uyum arayışı. Benliğin büyümesi.

Satürn: Bireysel egodan kurtulma ve böyle­ ce gerçek sevgiyi mümkün kılma.

Sosyal Medyada Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz

Alışveriş Sepeti (0)

Sepet