Hıdırellez

hidirellez

Doğanın yeni yılı diyebiliriz Hıdırellez için, yenilenmenin ve eskiyi bırakmanın kutlamasıdır.

Hıdırellez ve Yenilenme Enerjisi

Yazın müjdecisi Hıdırellez ile 5 Mayıs akşamı ateşler yakılır, üzerinden atlanır. Eskinin izlerinden özgürleşerek yeniye yer açarız. Yeni hepimizi heyecanlandırır.

Öncelikle bu bayramın kökenine bakalım;

Hıdır veya Hızır (Arapça: Yeşil adam) Kendisine Hızır denilmesinin sebebi, bir hadiste, onun kuru bir yere oturması ve onun ardından o yerin hemen yeşillenivermesi olarak anlatılır. Türk ve Ortadoğu mitolojisinde yer alan ve saygı gören, Kur’an’ın Kehf suresinde de Allah katından kendisine bilgi ve hikmet verildiği ifade edilen bir karakterdir. Kur’an’da Musa ile arkadaşlığı anlatılır. İlim sahibidir ve ab-ı hayattan içerek ölümsüzlüğe erişmiştir.

İlyas Peygamber, Musa Peygamber’den sonra İsrailoğulları’na gönderilmiştir. Onun zamanında Allah yolundan sapanların kısmetleri kesilmişken, İlyas Peygamber’in himayesinde bulunan evlerde bolluk bereket hakimdi. Kıtlıktan kurtulamayan ve putlardan bir netice alamayanlar ona yalvardılar ve doğru yola geldiklerini, ondan bereketlerinin açılması için dua etmesini istediler. İlyas Peygamber’in duası ile yağmurlar başladı ve bereket geri geldi.

Hızır ve İlyas buluşması (Hıdırellez)

Her ikisi de bereket dağıtır ve sıkıntıda olanlara ferahlık verirler. Yeryüzünde buluştukları gece birbirlerini aramak için gül kokusunu takip eder, gül ağacının altına bakarken yazılmış dilekleri, çizilmiş resimleri görür, onlara dokunur ve olması için dua ederlermiş.

Evime, mutfağıma, gelirime İlyas peygamberin duası

Tıkanmış, yavaşlamış, durmuş işlerime Hızır’ın eli değsin

Bedenime, sağlığıma buluşmalarının gücü aksın

Hayatıma neşe, keyif, huzur ve bereketin Hayırlısı gelsin.

Kerametleri

Uğradıkları yerlere bolluk, bereket, zenginlik sunarlar.

Dertlilere derman, hastalara şifa verirler.

Bitkilerin yeşermesini, hayvanların üremesini, insanların kuvvetlenmesini sağlarlar.

İnsanların şanslarının açılmasına yardım ederler.

Uğur ve kısmet sembolüdürler.

Mucize ve keramet sahibidirler.

Türkiye’de Hıdırellez Bayramı 6 Mayıs (5 Mayıs Gecesi) tarihinde kutlanır. Bugün, Hıristiyanlarca da baharın ve doğanın uyanmasının ilk günü olarak kabul edilir; bu günü Ortodokslar Aya Yorgi, Katolikler St. Georges Günü olarak kutlamaktadırlar.

HIDIRELLEZ ATEŞİ

Ateş tıpkı Nevruz bayramında olduğu gibi eskilerden kurtulmak, geçmişi geride bırakmak ve özgürleşmek için yakılır. Niyet ederek üzerinden atlanır. Tüm tarih boyunca ve günümüzde de uygulanan tütsü yakmakla aynı tesiri taşır. Odunlar ve yakılanlar bırakılanları temsil eder. Çıkardığı dumanla temas aslında enerjimize sinen geçmişin ağırlığından özgürleşmeyi temsil eder. Üzerinden atlayan üzerine sinen enerjileri böylece yakmış olur, dolayısıyla hafifler.

NİYET DEFTERİ

Hıdırellez hazırlığı;

Eskilerinizden kurtulun. Ev ve işyerindeki çöpleri, birikmişlerinizi atın ve mekanlarınızı temizleyin. Vedalaşamadıklarınızı bir kağıda yazın, hıdırellez ateşinde (bulamazsanız evinizde) yakın.

Dileklerinizi bir kağıda yazın ve bir keseye koyun, içine 1TL ekleyin. Kesenizi bulabilirseniz gül ağacına, yoksa bir ağaç dalına o da yoksa pencerenizin önüne ya da balkon demirlerinize tutturun. Dışarıda olması, niyetinizi dışarıya açmanızı sembolize eder. Kesenin yanı sıra bahçenize, balkonunuza, deniz kıyısında ya da ağaçlık yeşil yerlere küçük taşlarla, tebeşirle, benzer bir araçla hayallerinizi resmedin.

Balkonunuza ağzı açık cüzdan, bozuk paralar ya da para kasası resimleri koyarak bereketinizin artmasını dileyebilirsiniz.

Sabah erkenden kalkıp kesenizi, dilek listenizi alın. Gidebiliyorsanız deniz kıyısına, denizden uzaktaysanız akarsu yanına gidin ve suya atın. Bunların hiçbiri yoksa cüzdanınıza koyun ve içinizden geldiği bir gün su ile dileğinizi buluşturun. Koyduğunuz 1 TL bereket parası olarak cüzdanınızın bir köşesinde durabilir.

Hıdırellezde ayrıca evinizde güzel kokular yakabilirsiniz. 5 Mayıs günü adaçayı, günlük gibi tütsülerle enerji temizliği yaparak, üzerinizdeki eskimiş ve ağırlaşmış enerjilerden kurtulabilirsiniz.

HIDIRELLEZ NİYETİ

Evime, mutfağıma, gelirime İlyas peygamberin duası

Tıkanmış, yavaşlamış, durmuş işlerime Hızır’ın eli değsin

Bedenime, sağlığıma buluşmalarının gücü aksın

Hayatıma neşe, keyif, huzur ve bereketin Hayıırlısı gelsin

Sosyal Medyada Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz

2 Replies to “Hıdırellez”

  1. Pandemi döneminde Fransa da yaşayan arkadaşımın kızı vasıtasıyla sizi tanıdım .O gündem biri severek takip ediyorum Kitaplarınız başucu kitaplarım oldu döne döne okuyorum .İyi ki varsınız …

  2. Merhabalar hocam dilek kağıdımızı keseyle birliktemi suya atacağız

Comments are closed.

Alışveriş Sepeti (0)

Sepet