Aşkın Sembolleri

Aşkın Sembolleri

GÜL

Gül çağlar boyu en sevilen çiçeklerden birisi olmuştur.

Sevginin sembolü olarak öne çıkan gülün kırmızısını veren Afrodit’in kasıklarından vurulan sevgilisi Adonis’e doğru koşarken ayağına batan dikenin üzerinden sızan kandır. Aşk  Tanrıçasının o güne kadar sembolü beyaz güldür. Uğruna kan dökülen aşkların sembolü olan kırmızı gül; tutkuyla birbirine bağlı olmayı sembolize eder.  Kırmızı renk mücadele ve istikrarı sembolize eder. Hayatta kalmak için verilen mücadele için harcanan eforu hatırlatır. Kırmızı renkli çiçeklerin mitolojik aktarımlarında tutku, kan, kayıp ve mücadele vardır.  Sevginin kaynağı kalp olduğu ve kalbin kan ile olan bağı nedeniyle kırmızı ve gül adeta aşkın sembolü olmuştur. Kırmızı gül bir anlamda seni tutkuyla istiyorum ve senin için mücadele edeceğim ya da bu aşkın sonunda birimizden birisinin canı yanacak mesajını da içerebilir.

Rönesans döneminde gül, yeniden doğuşu sembolize ederdi.  Kırmızı gül belki de  ilişkiye yeniden başlamak için şans isteyenlere  uygun olabilir. 

İdeal aşkın sembolü olarak pembe güldür diyebiliriz.  Kırmızının yumuşayan enerjisi ile ilişkiye sevgiyle beraber ilahi yardımın desteği alınabilir.

Bununla beraber gül kokusu,  siz onu kokladığınız anda yaşadıklarınızı ve hissettiklerinizi hafızanıza adeta kalıcı bir kayıt olarak yerleştirir.

Beyaz; saflık, saf sevgi ve saygı anlamına gelir. Sarı gül ise arkadaşlık, iyimserlik ve samimiyeti ifade eder. Sarının hastalığı sembolize etmesi yanlış bir inanıştır. Sarı renk hastaya iyimserlik mesajı için kullanılır. Sarı güneş ve aydınlık ile ilişkili bir renktir.

Gül, dikenleriyle engelleri aşmanın, sabır göstermenin sonunda katman katman açılan sırların güzelliğini sembolize eder.

Bazen yaşananların bıraktığı izler, uzun zaman yeniden sevmeyi ve sevilmeyi kabul etmeyi zorlaştırır.  Gül hem kokusu hem de sembolizm aracılığı ile bize sabrın irade ve kararlılığı arttırıcı etkisini hatırlatır.  Beklentiler azaldıkça kalp enerjisi yumuşar ve sevgiyi kabul başlar.  Kokusu ile hafızayı güçlendiren bu muazzam çiçek asıl güzelliğin görünen değil, yaşanandır, mesajı ile bize yol gösterir.

ZAMBAK

Yunan mitolojisinde Zeus’un Alkmene adında bir prensesten Herkül adında bir oğlu olur. Ona tanrısal özellikler kazandırmak isteyen Zeus uyku tanrısını ikna eder ve karısı Hera’nın derin bir uykuya dalmasını sağlar. Hera’yı tüm gücüyle emen bebek Herkül’ün ağzından sızan sütler yeryüzünde zambak çiçeklerine dönüşür. Emzirme sırasında Hera uyanır ve bebeği iter, o sırada fışkıran sütlerden gökyüzünde Samanyolu oluşur. Herkül’e gücünü veren zambak bir kadının besleme gücünü sembolize eder.

Çin ‘de iyi şans getirdiğine inanılır ve düğünlerde kullanılır.

Güzellik ve saflık sembolü olsa da aynı zamanda inanç, hayırseverlik ve seçkinliği de ifade eder. Dişi bir sembol olarak kadının doğurganlığının, besleme ve büyütmesinin gücünü temsil eden zambak, kadim semboller içinde büyüme, gelişme, asalet ve ruhsal bağlantıyı da sembolize eder.

Kırmızı, tutkuyu; turuncu zenginlik ve bereketi temsil eder.

ORKİDE

Orkide çeşitliliği, olağanüstü renkleri, görünüşü ve kimi zaman ise lezzeti ile sanata, felsefelere ve inanışlara ilham olmuştur.  Antik Yunan kültüründe eril enerjinin sembolüdür. Harekete geçmeyi,  istek duyarak yönelmeyi sembolize eder.

Çağlar boyu güzellik, şifa gibi özelliklerle anılsa da öne çıkışı cinsel gücü artırma ve cinselliği çağrıştırması ile olmuştur. Tozlaşma için böceklerden yardım alamadığında kendi kendini dölleme özelliğine sahip olan bu çiçeğin cinsel çekiciliğin sembolü olması normaldir.

Bir kişiye orkide hediye etmek; onun dikkatini çekmek istediğinizi anlatır.

Akasya

Gizli ve platonik aşkı sembolize eder.

YASEMİN

Yasemin çiçeği Asya ülkelerinde aşk anlamına gelir. Kadınsı zarafeti sembolize eder.

Hayatına bir kadını davet etmek anlamına gelir. Yasemin çiçeğinin bir erkek tarafından arkadaşının karısına veya sevgilisine verilmesi doğru değildir.

Bir erkek tarafından bir kadına yasemin vermek ona “Seni hayatıma davet ediyorum” demesi anlamına gelir.

MENEKŞE

Menekşe, Antikçağda duygusal mücadelelerde destek olması için kullanılırdı. Derin manevi enerjiyi sembolize eder.

Evde yetiştirilen ve sıklıkla çiçek açan bir menekşe, sevinç enerjisini açığa çıkarır, kalbin sevgi enerjisini yükseltir.

İlisşkilerde iyi şans anlamına gelir. Menekşe tarihsel sembolizmde alçak gönüllülük anlamına gelir.

PORTAKAL VE PORTAKAL ÇİÇEĞİ

Eski Çin kültüründe saflık ve masumiyet sembolü olarak gelinlerin eteklerine portakal çiçeği takılırdı. Bu gelenek zamanla Avrupa’ya kadar geldi.

Olgunlaşmış meyvesiyle aynı dalda bir arada duran bu harika kokulu çiçek geçmişi kabul ederek yeniye kucak açmayı sembolize eder. Küslüklerin onarılması ve yeni bir şansa ihtiyacı olan ikili ilişkiler için harika bir semboldür.

Saflık, bereket, yaratım, dişilik ve kutlama enerjisini aktarır.

LAVANTA

Lavanta, kararsızlığı sonlandırıp doğru olana odaklanarak karar vermeyi kolaylaştırır. Gerginliği giderir ve gevşemeye yardımcı olur.  Bir teklif öncesi hazırlanan buketlerin içinde veya bir hediyenin kutusuna konulduğunda destek verebilir.

ADAÇAYI

Adaçayı, bilgelik sembolüdür. İyileştiren, sakinleştiren ve kötülüğü uzaklaştıran bir enerjidir.  Erkekler üzerinde yoğun gevşetici etkisi vardır.

Uzun ömürlü olduğu için uzun süre devam etmesini istediğin bir konu için kurutulmuş adaçayı kullanabilirsin.  Masa veya bir hediye kutusunda bir arajmanın içinde kullanılabilir.

BİBERİYE

Evlilik ve sözleşmelerde verilen sözün hatırlanması için kullanılırdı. Hafızayı güçlendirir. Sadakati sembolize eder. Ders çalışan öğrenciler, hafıza zayıflığı yaşayan yaşlılar ve sözünü tutmakta zorluk çekenler için canlı veya kurutulmuş olarak kullanılabilir.

Evlilik törenlerinde günün enerjisini devam ettirmek için güzel bir semboldür.

NERGİS

Yaratıcılık, yenilenme ve canlılık sembolüdür. Çin sembolizminde iyi şansı temsil eder. Amerika’da umut sembolüdür. Motivasyonu düşmüş veya enerjisini yükseltmesi için bir arkadaşına hediye edebilirsiniz.

MANOLYA

Hem uzun ömür hem de istikrar sembolüdür. İhtiyaç duyduklarınızı kendine çekmenize yardımcı olabilir.

Uzun ömür sembolü olarak bir hastanın odasında kullanılabilir.

Bir evin bahçesinde veya balkonunda kullanıldığında köklenme enerjini aktive eder. Evlilik yolunda ilerlemek isteyen veya yeni evli  çiftler için harika bir semboldür.

KAKTÜS

Tam bir koruma sembolüdür. Motivasyonunu hızlı kaybedenler için destek olabilir. Dışarıya doğru çıkan dikenleriyle “Daha fazla yaklaşma” mesajı verir. İfade edilemeyen rahatsızlıklar bir kaktüs aracılığı ile verilebilir.

Çiçekler kadar hayatımızda yer alan hayvan sembolleri de hediyelerimizin önemli unsurlarından. Aşkı, sadakati ve birlikteliğin istikrar içinde ilerlemesini anlatmak istediğimizde çift halinde yaşayan, tek eşli hayvanları seçmeliyiz. Eğer bir aile için veya kendi ailemiz için bir sembol seçmekse amacımız, o zaman yavruları ile mutlu yaşayanları tercih etmeliyiz.

Mutlu yuva sembolü olan hayvanlar.

KUĞU

SADAKAT • EVLİLİK
• ANNE BABA SORUMLULUĞU • ZARAFET • BİRLİK • AŞK

Türk mitolojisinde Ayzıt (Ayısat-Ayığzıt) adıyla anılan güzellik ve aşk tanrıçasının sembolü kuğudur. Aynı zamanda çocuklar ve doğurganlıkla ilgilidir. Bu nedenle kuğu eski Türk ve Altay kültüründe kutsal sayılırdı.

Kuğu çiftleri ömür boyu birbirlerinden ayrılmazlar. Kuluçka döneminde yumurtaların üzerine dahi birlikte otururlar.

Yavrular kuluçkadan çıktıklarında kuğu ailesi hep beraber gezer.

KUNDUZ

UYUMLU • AİLE • SADAKAT • SEVGİ

Aile olarak beraberce inşa ettikleri iki katlı evleri, oturma bölümü ve yemeklerini stokladıkları alanlardan oluşur. Evin içinde birlikte yaşarlar. Ancak erkek ve dişinin kendi alanları da bulunur.

Evleri rahatlıkla bir insanın ağırlığını taşıyabilecek sağ- lamlıktadır. Bu nedenle evi, yuvayı sembolize ederler.

DENİZATI

SABIR • KANAAT • BAKIŞ AÇISINI DEĞİŞTİREBİLME • FARKINDALIK • CÖMERTLİK • KARARLILIK • PAYLAŞIM • GÜVEN
• MEVCUT OLANI KORUMA

Değişime direnmeyi hem de dışarıda oluşan yıpratıcı koşullarla savrulmadan kendimizi korumayı anlatır. Bu duruş aynı zamanda kalıcılık ve sebat sembolüdür.

 Önemli bir özelliği ise çiftleşme sırasında dişi denizatının yumurta kesesini erkeğine vermesiyle erkeğin döllemeyi kendi bedeninde yapmasıdır. Hamileliğin sorumluluğu tamamen erkeğe aittir. Bu özelliği ile tam bir evlilik sembolüdür. Aynı zamanda görev paylaşımında erkeğin daha aktif sorumluluk almasını sembolize eder.

Denizatı hızdan çok var olan durumu ilerletmek, köklenmek ve kendini güvende hissetmekle ilgilidir. Tek başına kullandığında maddi konularda sorumluluk alan erkeği sembolize eder.

GÜVERCİN

SEVGİ • İLAHİ SEVGİ VE BAĞLANTI
• ANNELİK • YUVA • EVLİLİK • BARIŞ • ÖZLE BAĞLANTI • DENGEYE ULAŞMA • ÇATIŞMA ENERJİSİNİ SONLANDIRMA

İçimizdeki çatışmanın bitişinin, dışarıdan gelebilecek kötülüklerden korunmanın, huzura varmanın sembolüdür. Bu nedenle ev, yuva, annelik ve evliliğin de sembolü olmuştur.

Aşkın yanı sıra saf sevgiyi, birlikteliği, yardımseverliği ve asıl gücün sevgiden geldiğini hatırlatır.

Çift olarak tasarlanmış güvercin sembolü düğünlerde kullanılabilir. Evlerde, özellikle yatak odalarında çiftlerin birbirleri- ne olan sadakatlerini artırmak için kullanılabilir.

Aksesuvar olarak evliliğe olan bağı artırır. Dışarıdan gelebi- lecek negatif etkilere karşı beyaz güvercinler, bir koruma sem- bolü olarak da tercih edilebilir.

GEYİK

AŞK • BİR ARADA KALABİLME • GÜÇ
• AŞK İÇİN MÜCADELE • GÜZELLİK • RUHSALLIK

Yavrusuyla betimlenmiş geyik figürü bize anne-kız birliğini an- latır. Dişi geyik çiftleşme zamanına kadar ailesi ve özellikle de annesiyle zaman geçirir. Annesiyle betimlenmiş geyik figürü anne-kız arasındaki uyumu artırır.

Aile olarak veya çift olarak kullanılan geyik figürü birbirle- rine bağlı, sadık ve mutlu bir aile enerjisini aktarır. Bu sembol tek başına ve boynuzlu olarak kullanıldığında, aileden özgür- leşmek isteyen erkek çocuğa destek olur.

Evlilik törenlerinde, evlerde, yatak odalarında rahatlıkla kullanılabilecek bir semboldür.

Sadakat, iyi şans ve mutluluk sembolüdür. Aksesuvar olarak kullanılırken ayakta duran bir geyik figürü tercih etmek daha doğru olur.

Hem kadın hem erkek için kullanılabilecek bir semboldür. Kadında anneliği güçlendirirken erkeğe iktidar olabilme ve ai- lesine sahip çıkma gücünü aktarır.

Sosyal Medyada Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz

Alışveriş Sepeti (0)

Sepet