Aromaterapiyle İyileşmek

Aromaterapiyle İyileşmek – Uçucu Yağlar Nasıl Kullanılır?

Benim için bitkilerin şifacı elinin saf dokunuşuyla buluşmanın en güzel yolu aromaterapi yağlarıdır.

Binlerce gülden elden edilen yağın bir damlası koca bir bahçe olarak  burnumun ucundan girer ve beni şifalandırır.

Üstelik bunu yaparken karaciğerimi yormaz, sindirim sistemimi zorlamaz ve incecik bir yol bularak kendisine, hücrelerime kadar ulaştırır şifasını.

Koku bizim en güçlü duyularımızdan birisidir ve koku hafızamız çok güçlüdür. Koku aynı zamanda da kök çakramızın duyusudur. Kısacası bağlantı kurarız, hatırlarız ya da duygumuzu yenileyebiliriz.

Temizliğin, kirin, korkunun, sağlığın, saflığın, aşkın, sevincin ve daha birçok duygunun kokusu vardır.

Senin en sevdiğin kokular hangileri?

Benim gül, ylang ylang, vetiver.

Uzun yıllar önce atölye çalışmalarıma kokuları dahil etmeye başladım.

Dişil enerji çalışmamda ylang ylang, travma çalışmalarımda akgünlük, korku ve endişelerin açığa çıktığı çalışmalarımda sedir uçucu yağını kullandım.

Tarçın, karanfil, ylang ylang bir arada olunca bolluk bereket duygusunun aktifleştiğine yardımcı olduğunu fark ettim.

Uçucu yağların beden sağlığında kullanılmasıyla ilgili farkındalığımı hekim bir arkadaşım sayesinde arttırdım.

Öğrendiklerimi canlı yayınlarda paylaştım. Youtube kanalımdan bu videoları seyredebilirsin.

 Bazı günler bedenimi rahatlatmak ve desteklemek için gün boyu içtiğim bir çayım var.  Bu çayımı nasıl hazırladığımı da hatırlatayım.

4-5 karanfil

4-5 karabiber

1 çubuk tarçın havanda dövülerek ya da değirmende çekilip 15-20 dakika demleniyor. Bu çayı sıcak, ılık ya da soğuk olarak gün boyu içiyorum.

Bir başka bedeni rahatlatma yöntemim;

½  Parmak kadar zencefil

½  Parmak kadar taze zerdeçal

½  Çubuk tarçın 15 dakika sıcak suda kaynatıyorum ve limon dilimi ekleyerek içiyorum.

Bir başka ferahlama yöntemim;

Maden suyunun içine dondurulmuş limon kabuğu rendesi ya da 1 damla limon uçucu yağı ekleyerek içiyorum. Buna bana iyi geliyor.

Ağır metal temizliği yaparken sabahları mutlaka ya 1 çay kaşığı Hindistan cevizi yağı ya da 1 yemek kaşığı bentonit kille ağız gargarası yapıyorum. Ağız gargarasını her sabah dil temizliğimden sonra her zaman yapıyorum ama eğer ağrı metal temizliği yaptığım dönemdeyse daha dikkat ediyorum.

Bununla birlikte;

 • Cesaretimi arttırmak ve desteklendiğimi hissetmek için SEDİR yağınından destek alıyorum.. Difüzör ( su buharı yoluyla ortama kokuyu dağıtıyor) ya da koklama yapıyorum. ( yetkili eczanelerden ya da doğal ürünler satan güvenilir merkezlerden aldığım küçük şişeden koklama yapıyorum)
 • Ön yargılarımı bırakmak ve arınma süresince düşüncelerimi saflaştırmak için AKGÜNLÜK ( frankincense uçucu yağı) koklaması yapıyorum ya da tütsü olarak akgünlük kullanıyorum.
 • Olaylara karşı açık olmak, ikinci çakra merkezimi açmak ve dişil enerjimi arttırmak için YLANG YLANG yağını tenime sürüyorum. Kumaşa sürerseniz leke yapmıyor ve uzun süre kokusu kalıcı oluyor. Tüm uçucu yağlar için bu bahsettiğim yöntemi kullanabilirsiniz.
 • Ferahlamış hissetmek, tazelenmek ve düşüncelerimi serbest bırakmak için OKALİPTUS uçucu yağından faydalanıyorum.
 • Ev ortamını rahatlatmak, kendimi iyi hissetmek için tarçın, karanfil uçucu yağlarını buhurdanlığa ikişer damla ekliyorum.
 • Son zamanlarda dezenfektan kullanmak zorunda olduğumuzdan  doğal yağlardan da destek alıyorum. Aynı zamanda evdeki akarları temizlememe yardım da ediyor. Kendi üzerime de sıkıyorum, ev eşyalarıma da uyguluyorum.

               

aromaterapi-ile-iyilesmek-2117

Akar nedir?

Bedenini arındırdığımız gibi evlerde bulunan mayt(mite)- akar olarak tanımlanan küçük canlılar en önemli alerjen nedenlerinden birisidir.

Akarlar kapalı mekanlarda zemine çökerler ve hareketle birlikte solunum yoluyla alınması durumda; burunda kaşıntı, akıntı, tıkanıklık, hapşırık gibi alerjik rinit belirtileri ortaya çıkarabilirler.

Önlem önerileri; evi sıklıkla havalandırmak, yatak takımlarını haftada bir kez değiştirmek, odalarda mümkün olduğunca az eşya bulundurmak gerekir. Ev tipi akarlar her türlü kumaş türünde yaşayabildikleri için özellikle yastık, yatak, yorgan ve perde gibi tekstil ürünlerinde akar spreyi kullanılarak bu etki minimize edilebilir.

Akar sprey nasıl oluşturulur?

100 ml temiz suya

10 damla Palmarosa ( gül çimeni) uçucu yağı

10 damla karanfil uçucu yağı

Not: Küf mantarlarından korunmak için mutfakta kullanılan bulaşık süngerinin kuru kalmasına dikkat edilmeli, temizlik bezleri mutlaka kurutularak saklanmalı ve sıklıkla değiştirilmelidir. Buzdolabının içini 1 lt suyun içine 10 damla okaliptüs yağı ekleyerek ya da sirkeyle temizlemek iyi bir yöntemdir.

Stres Yönetimi

Böbreküstü bezlerinin ürettiği ‘’Kortizon ‘’ hormonu dengeli salgılandığında;  bağışıklığı düzenler, uyku- uyanma döngesini kontrol eder, tansiyonu düzenler, karbonhidrat, yağ ve protein metabolizmasını düzenler.

Kontrol edemediğimiz, baskı altında hissettiğimiz bir durum karşısında aşırı salınım yapar ve bu sistemlerde dengeyi bozabilir.

Bu sistemi yeniden dengeye getirebilmek beslenmede; proteinli besinlerin ve iyi yağların kullanılması yardımcı olabilir.

Sabah erken saatlerde uyanıp, camı açıp gün ışını ve güneşten faydalanmalıyız.

Gün batımıyla birlikte evde ışıkları azaltmalı, mavi ışık filtresi kullanmalı ve gece yarısından önce uykuda olmalıyız.

Gece rahat bir uyku ve derin gevşeme için; öğleden sonra saat 17:00 ‘den itibaren lavanta ve vetiver içeren koklama formülü ile melatonin salgımıza destek olabiliriz.

Melatonin; çok güçlü bir antioksidandır. Vücudun yenilenmesini destekler.

Epifiz bezi tarafından saat 21:00 – 06:00 arasında salgılanır.

Buna ek olarak uyandıktan sonra ihtiyaca göre kendimize güzel koklama formülleriyle parfümler yapabiliriz. Bedenimizde eril ve dişil enerjiler bu sayede dengelenir.

 • Kadınlar için: Bergamot, Frankincense, Ylang Ylang uçuğu yağlarını içeren koklama formülü
 • Erkekler için; Bergamot, Frankincense, Sedir uçucu yağlarını içeren koklama formülü

Yas, kayıp ya da yoğun baskı altında bu koklama formüllerine ‘’ Elemi’’ uçucu yağını da ekleyebiliriz. Elemi tek başına da kullanılabilir. Bununla birlikte meditasyon yapanlar için Elemi yağını öneririm. İçsel akışınızı almanızı kolaylaştırır.

aromaterapi-ile-iyilesmek-2118

 Turunçgillerden elde edilen yağlar canlılık verir.

 Uçucu yağlar değil ama diğer yağlar soğuk sıkımda olsa bazen sindirimde zorluk yaratabilir. Böyle bir durumda hekimin tavsiye edeceği sindirim kolaylaştırıcı bir takviye sisteme yardımcı olabilir.

 Probiyotik etkisi olan fermente doğal gıdaları yemeye özellikle sarımsak yemeye özen gösteriyorum.

Bu yazıda paylaştığım uçucu yağ formüllerinin bir kısmını Uzm.Dr. Gülin Sucak tavsiyesiyle hazırladım. Şule, Filiz ve Gülin’e bu desteklerinden dolayı teşekkür ederim.

Kullandığım aromaterapi markaları; Art de Hule, Tabia, Eğriçayır, ( egricayir.com)  Nuka ( nuka.com.tr) , Endora ( cansizzade.com) benim tavsiyeyle bulduklarım ve kullandığım ürünler bunlar, araştırıp sen de yenilerini bulabilirsin.

Bentonit kil olarak Medikil markasını kullanıyorum.

Besin destekleri önerilerimi Instagram öne çıkan hikayelerimde bulabilirsin.

aromaterapi-ile-iyilesmek-2119

Sosyal Medyada Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz

3 Replies to “Aromaterapiyle İyileşmek”

 1. MUHTEŞEM BİLGİLER VERİYORSUNUZ ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM MELTEM HANIMCIM.IŞIK SAÇIYORSUNUZ VE İYİ Kİ VARSINIZ.SEVGİLERR

 2. Meltem hocam yine derin, faydali,zengin bilgilerinizle aydinlatmissiniz..Tesekkurler varliginiza duaciyiz🙏🏻

  1. Selam Meltem hn evde sadece paçuli ve nane yağı vardı 21 gün bunu yapsam olurmu sabahları? Sonrasında kil imi içiyorum yanlış olmaz dimi sorayım dedim..İsveç ten sevgiler 🙏🍀🌺🙋🏻‍♀️..

Comments are closed.

Alışveriş Sepeti (0)

Sepet