Aroma Terapi

Aroma Terapi

Beş duyumuz içinde hayatımızı en çok etkileyenlerden biridir koku alabilme yeteneğimiz. Bir küçücük nezle bile hayatın tatlarına ara vermemize neden olabilir. Burnunuza gelen bir koku ile yıllar öncesine döndüğünüz ne kadar çok an vardır. Doğumumuzla birlikte başlayan koku hafızasına yüzlerce ya da binlerce koku kayıt edebiliyoruz, diye biliyorduk. Oysa New York‘ta bir üniversitenin konuyla ilgili yaptığı araştırmada bu sayının trilyonlara vardığı ortaya çıktı. İlginçtir ki; ceninde koklama sistemine ait hücrele, beyin hücrelerinden daha önce gelişirler ve koku alma sinirleri vücutta yenilenmeye uğrayan tek sinir hücreleridir.

Koklama; beyinle dış dünya arasındaki en doğrudan bağlantıdır. İçgüd; ruh hali, hafıza, duygular ve hormonal sistem ile de yakından ilişkilidir. Belleğimizde her duygunun, nesnenin, mekanın kısacası hayatın bir koku kaydı var. Hepimize her kokunun hoş gelmediğini biliyoruz. Bir parfüm bir kişi için cinsel uyaranken; bir diğeri için mide bulantısı yaratacak kadar itici gelebilir. Aslında kişisel olarak koku hafızamız, duygusal yapımız ve başka birçok etken bir kokudan hoşlanmamızı ya da nefret etmemizi sağlayabilir. Öte yandan birdenbire ihtiyaç duyduğumuz, zaman zaman kokusunun bize kendimizi iyi hissettirdiği kokular da olur.

Her elimize aldığımız nesneyi kokladığımızı fark ettiniz mi? Bazen fuarlarda insanları izlerim, ellerine aldıkları her ne olursa olsun önce burunlarına götürür koklarlar. Tezgahta duran el yapımı doğal sabunları satın alırken, karar vermede en etkili duyunun koku olduğunu gözlemledim. Ancak bir kişiye şahane gelen koku, bir diğerinin hiç hoşuna gitmeyebiliyor. Bunun nedeni; o kokunun uyardığı merkez ve yarattığı hissediş olmalı diye düşünüyorum.

Hepimizin ortak beğenileri de var. Mesela beyaz sabun kokusu, temizliği çağrıştırıyor. Bunun yanında binlerce yıldır bazı salgı bezlerini harekete geçiren kokularla yapılan çalışmalar da mevcut. Sizlerle bunları paylaşmak istiyorum. Çakra sistemlerinde de kullanılan bu kokuları paylaşırken özellikle belirtmek isterim; sıradan satış noktalarından alacağınız yağlar sadece esans katılmış ucuz yağlar olabilir.

Burada bahsedeceğim yağlar uçucu yağlardır. Uçucu yağları elde etmek oldukça zordur ve bu nedenle de fiyatları yüksek olabilir. Ancak bir- iki damlası o kadar etkilidir ki 30 ml bir şişe yağ size belki de aylarca hatta kullanım oranınıza göre yıllarca yetebilir. Dikkat etmeniz gereken uçucu yağların dokularının oldukça yumuşak, kokularının ise bir o kadar keskin olduğudur.

Öncelikle birkaç öneriden sonra; çakra açmak ve o çakranın bağlantılı olduğu organ, hormonal bezler ya da duygular üzerinde etkili olduğu binlerce yıldır bilinen yağların listesini sizinle paylaşacağım. Bu yağları buhurdanlığınıza bir iki damla damlatarak kullanabilir, banyo suyunuza ekleyebilirsiniz. Sıcak havlu üzerine damlatarak ya da bedeninizde ki belli noktalara masaj yapabilirsiniz

GÜL: Gül kokusu üzerinde yapılan bilimsel araştırmalar, hafızayı güçlendirdiğini göstermektedir. Bu nedenle hafızlar Kur’an ezberlerlerken arasına gül koyarlarmış.

DEFNE: Hafif bir uyuşturucu olan defnenin yatıştırıcı etkisi vardır.

BERGAMOT: Moral yükseltici ve sakinleştirici bir yağ olan bergamot, öfke ve hayal kırıklığı hallerinde, özellikle endişe ile oluşmuş depresyonda olumlu sonuç verir.

HUŞ: Uyarıcı bir yağ olan huş dinçlik verir ve ruhu canlandırır.

KARABİBER: Hayal kırıklıklarında dayanma gücü verir ve zihnin karar vermesini güçlendirir. Duygusal etkilere kayıtsız olan kişilerin daha sıcak bir ruh haline geçmelerini sağlar.

SEDİR: Gerilimleri yatıştırır. Genellikle meditasyon aracı olarak kullanılır.

PAPATYA: Fiziksel ve ruhsal bir rahatlatıcı olan papatya, depresyon, korku, histeri ve gerilimi yatıştırır. Endişe içinde olanlar için yatıştırıcıdır. Tedirginlik, huzursuzluk, öfke ve sabırsızlık durumlarında sükunet verir.

TARÇIN: Zindeleştiren bir yağ olan tarçın, yorgunluk ve güçsüzlük durumlarında faydalıdır.

GREYFURT: Kafa karışıklığı, kıskançlık ve hayal kırıklığı gibi olumsuz düşünce durumlarında rahatlatıcı etkisi vardır. Canlandırıcı karakteri ile kararsızlık, sürüncemede bırakma ve geçmiş için kaygılanma durumlarında fayda sağlar. Manik ve depresif arasında gidip gelen durumlarda yardımcı olabilir.

ÇÖRDÜKOTU: Nüfuz eden bir yağ olan çördükotu, bulanık zihne berraklık getirmede yardımcıdır. Gömülmüş duyguları odaklayarak, duygusal acıda ferahlama sağlayabilir.

YASEMİN: Yatıştırıcı ve canlandırıcı bir yağ olan yasemin, kendini uzak ve kopuk hisseden kişileri dünyanın daha gerçekçi bir görüntüsüne yakınlaştırır. Duyguların bir yay gibi gerilerek, katılık, duygusal ifade eksikliği ve kıskançlık gibi belirtiler gösterdiği gergin durumlarda fayda sağlayabilir. Yasemin, endişeyi yatıştırmada yardımcı olabilir ve gelecek olaylardan korkanlar için ferahlatıcı etkisi vardır, aynı zamanda afrodizyak olarak da kullanılır.

LAVANTA: Lavanta dengeleyicidir. Duyguları dengeler, endişe, panik ve histeriyi yatıştırırken; depresyon ve halsizlik durumlarında kişiye canlılık sağlar. Uykusuzluk için genel olarak destekleyicidir.

LİMON: Yanan bir kalbi ve zihni yatıştırır, tazeler. Düşüncelere berraklık sağlar.

MELISSA: Yatıştırıcı ve canlandırıcı bir yağ olan melissanın, duygusal blokların kişinin acı çekmesinde etken olduğu durumlarda rahatlatıcı etkisi vardır. Şok, panik, histeri için kullanılır ve aşırı duyarlı kişileri rahatlatır. Acı içindeki kişilerin, bu yağ ile olumlu bir bakış açısı kazanmalarına yardımcı olabilir.

PORTAKAL: Enerjisi durgunlaşmış kişiler için yararlıdır. Kasvetli düşüncelerden ve can sıkıntısından arındırır, olumlu bir bakış açısı sağlar ve enerji verir. Portakal yağı psikolojik gerilim ve strese karşı rahatlatıcı bir etkisi vardır.

Hangi Yağ Hangi Çakrada Etkili?

KARANFİL & SEDİR AĞACI: 1. Çakra açma ve güçlendirmede etkilidir.

YLANG YLANG & SANDAL AĞACI: 2. Çakra açma ve güçlendirme

BERGAMUT & BİBERİYE & LAVANTA: 3. Çakra açma ve güçlendirme

GÜL: 4.Çakra açma ve güçlendirme

ADAÇAYI & OKALİPTUS: 5. Çakra açma ve güçlendirme

NANE: 6.Çakra açma ve güçlendirme

LOTUS& GÜNLÜK: 7. Çakra açma ve güçlendirme

Sevgimle,

Meltem

Sosyal Medyada Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz

One Reply to “Aroma Terapi”

  1. Her zaman ki gibi güzel ve farkındalık vesilesi olan bir yazı. Teşekkürler Meltem hanım. Seviliyorsun.

Comments are closed.

Alışveriş Sepeti (0)

Sepet