Anti Bakteriyel Uçucu Yağlar

aromaterapi-2032

ANTİ BAKTERİYEL UÇUCU YAĞLAR

ADAÇAYI

Salvia officinalis – ballıbabagiller

Salvare ; kurtarmak, kurtuluş anlamına gelen latince kökten alır.

‘’ Momo – terpen keton Thujon’’ içeriği nedeniyle dikkatli kullanılmalıdır. Uygun bir miktar 2-3 damla olabilir. 50 ml bir taşıyıcı yağın içine konularak kullanıldığında risk yaratmaz.  Suyun içine 1-2 damla katılarak boğaz enfeksiyonları ve ağız için temizlik için gargara olarak rahatlatı etkisi vardır.

Bedende kullanımında baz yağlarla karıştırılarak kullanılabilir. Antiviral, anti bakteriyel, mantar önleyici,  koku giderici, cilt yenileyici, ateş düşürücü, ruhsal alanda rahatlatıcı, konsantrasyon arttırıcıdır.

Hamileler kullanmamalıdır.

FESLEĞEN YAĞI

Ocimum basilicum L. CT Linalool – Ballıbabagiller

Fesleğen kelimesi ‘’ Krala ait’ anlamına gelir.

‘Ruhun Balsamı ‘’ da denilir.

Bedensel anlamda kramp önleyici, sakinleştirici, ruhsal olarak rahatlatıcı ve cesaret vericidir.

Erkek parfümlerinin kompozisyonlarında baharatımsı kalp notu olarak kullanılır.

Mutfakta kullanımında; hazmı kolaylaştırmaya yardımcı, aroma vericidir.

Aynı zamanda anti viral, anti bakteriyel ve antiseptik, sakinleştirici, iştah açıcı etkileri vardır.

Fesleğen yağı; lavanta, melekotu, greyfurt, misk adaçayı, adaçayı, tarhun ile uyum sağlar.

Depresif, melankolik ruh hallerinde; bir yağdanlığa ya da difüzörün içine 4 damla fesleğen, 5 damla greyfurt, 1 damla yasemin uçucu yağ damlatabilirsiniz.

HİNT DEFNESİ YAĞI ( TEA- TREE) ( ÇAY AĞACI)

Melaleuka alternifolia Maiden; Mersingillerden

Satın alırken %100 doğal içerikli olduğundan emin olun.

Bedensel alanda anti bakteriyel, antiviral, mantar ve iltihap önleyici, kaşıntı dindirici, cilt yenileyici, ağrı rahatlatıcı özellikleri vardır ve böcek kovucudur.

Gül ve lavanta yağlarıyla uyumludur.

Tırnak batması iltihaplarında; birkaç damla çay ağacı yağı veya niyauli yağını etkilenen bölgeye günde birkaç defa uygulayarak destek alabilirsiniz.

Ayak mantarı için; 25 ml tatlı badem yağı veya Hindistan cevizi yağının içine 2 damla çay ağacı, 2 damla kekik yağı, 5 damla palmarosa ekleyip ve bu karışımı günde 3 kez uygulayarak destek alabilirsiniz .

Siğiller; siğilin üzerine  günde birkaç kez çay ağacı yağından 1-2 damla damlatarak destek alabilirsiniz. Siğilin iyileşmesi zaman alabilir.

Böcek sokması; arı, sivrisinek, eşek arısı veya cinsi belli olmayan böcek sokmalarında 1- 2 damla hint defnesi ( çay ağacı) yağının kaşıntı için rahatlatıcı etkisi vardır. Şişlik oluşsa da kaşıntı olmaz. Sonrasında da rahatlama için uygulanabilir.

Kene ısırmasında da eğer kene çıkarıldıysa çay ağacı yağı uygulaması rahatlatabilir fakat hemen doktora da başvurulmalıdır.

Ağız gargarası hazırlamak için 100 ml nane ya da adaçayı hidrolatının içine, 5 damla nane, 5 damla çay ağacı yağı, 5 damla limon ve 1 damla kekik ilave edilir.

0,5 lt suyun içine bu karışımdan 1 tatlı kaşığı ekleyip, dişler fırçalandıktan sonra 1-2 dakika gargara yapabilirsiniz.

Hemoroidler mutlaka doktor tarafından tedavi edilmelidir. Karaciğer ya da kan dolaşımı rahatsızlığına işaret ediyor olabilir. Homoroidlerin rahatlaması için makat bölgesi temizlendikten sonra aşağıdaki yağ karışımı uygulanabilir Bu yağ karışımının kaşıntıları ferahlatıcı etkisi de vardır.

50 ml binbirdelik otu içinde, 10 damla çay ağacı, 5 damla lavanta, 5 damla mavi papatya, 5 damla servi eklenir. Günde birkaç defa temizlenmiş bölgeye eklenir.

Tüm uygulamalarda seçeceğiniz şişeler koyu renk cam olmalıdır.

Bu yazıdaki bilgiler Monika Weber ‘’ Uçucu Yağlar’’ kitabındaki bilgilerle düzenlenmiştir. Yayıncı NU-KA Defne Uçucu Yağlar.

Sosyal Medyada Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz

Alışveriş Sepeti (0)

Sepet