7 Enerji Merkezi ve 7 Sayısının Kutsallığı

7enerji-merkezi-7sayisinin-kutsalligi

7 ENERJİ MERKEZİ VE 7 SAYISININ KUTSALLIĞI

KUNDALİNİ – YOGA

Hintlilere göre bedende bulunan yaşam enerjisi ‘’ Prana ‘’ kuyruksokumunda tıpkı kıvrılarak uyuyan bir yılan gibidir. Kök çakrada yer alan bu enerjinin tanımlanmasında ‘’Kundalini’’  kelimesi kullanılır. ‘’ Kundal ‘’ spiral anlamına gelir. Omuriliğin dibinde 7 sayısının yarısı olan üç buçuk defa kıvrılmış yılan şekliyle tanımlanan bu enerji aktifleştiğinde kişinin ruhsal yolculuğu başlar.

Kundalini, iki ana merkezin eşit şekilde bir araya gelmesi ile oluşmuş ve yeni bir enerji kanalı oluşturmuş üçüncü merkezdir.

Bu iki enerji merkezinden birisi Solar / Rahman / Eril – diğeri Lunar –Rahim/  Dişi enerjidir.

Bu bir araya geliş ne kadar dengeli ise insanın manevi yükselişi o kadar güçlü olur.

İnsan dünyaya geldiğinde öncelikle yaşamsal ihtiyaçlarını görecektir. Bu kök çakra ile ilgilidir. Ancak asıl amacı bedeninde uyur halde bulunan bu enerjiyi harekete geçirip, yedi merhaleden geçerek yedi enerji merkezi ( çakrayı) harekete geçirebilmektir. Yoga yapanın amacı budur. Yoga ‘’ bir’’ olmak anlamına gelir.

İçindeki birliği kuran kişi yükselişi sırasında ego, hırs, ihtiras gibi duygulardan arınarak ilerleyebilir. Bu arınma yeterli olmazsa yükselişi onu yakan bir ateşe dönüşebilir.

Musevilikte 7 kollu şamdan, daimi ışığı simgeler.  Tanrı yeri ve göğü yarattıktan sonra ilk talimatında “Işık olsun” demiştir.  Yedi kollu şamdan ‘’ Menora ‘’ aynı zamanda bilimin devamlılığını ve sonsuzluğunu sembolize eder.

Menora’nın 7 ışığı yaradılışın 7 gününü sembolize eder. Altı çalışma günü ve yedinci dinlenme günü olan Şabat’ı temsil ettiğini anlatır. 

Hristiyanlık inancında uzak durulması gereken 7 büyük günah vardır.

Kibir

Açgözlülük

Şehvet Düşkünlüğü

Kıskançlık – Hasetlik

Oburluk

Öfke- yıkıcılık

Tembellik – Miskinlik

Tasavvufta, yola girmiş olanın niyeti ‘’yedi nefsi’’ hali geçerek hakikatle buluşabilmektir. Yedi basamağın her birinde ilerlemede kaydedebilir, aniden bir düşüş de yaşanabilir. Bu yaklaşım bu yol tamamlanana kadar insanın nefsini, dünyasal etkilerden uzak tutması gerektiğinin hatırlatır.

 1. Nefs-i Emmâre
 2. Nefs-i Levvâme
 3. Nefs-i Mülheme
 4. Nefs-i Mutmainne
 5. Nefs-i Râdıye
 6. Nefs-i Merdıyye

7.   Nefs-i Kâmile/Nefs-i Sâfiye

7 ENERJİ MERKEZİ – 7 ÇAKRA

Her biri bir renk, koku, gezegen, duygu, organ, salgı bezi ve hayatın içinde fark edilecek, kimi zaman aşılacak kimi zaman geliştirilecek bir özelliği anlatır.

Her çakra merkezinin kendi içinde yeniden yedi çakra bulunur. İnsan,  her yedi yıllık yaş döngüsünde bir çakranın yedi merhalesini yaşar. Kişi bu enerjileri faydasına kullandıkça ilerler, gelişir ve kendi yaşam amacıyla buluşur. Her nerede, hangi merkez ya da merkezlerde takılıp kalırsa o enerji merkezinin anlattıkları hayatında tekrar eder hale gelebilir.

İnsan yerin ve göğün arasında yaşar ve bu iki enerji kaynağından da beslenir. Beden tıpkı bir kristal gibidir, ışıkla temas ettiği anda yedi renkte yedi enerji merkezi aktive olur. Buna Sanskritçe ‘’ çakra’’ yani çark denilir. Bu ifadenin sebebi bu enerji merkezlerinin Yerden aldığı enerjinin en güçlü bağlantı noktası kök çakra iken, göğün enerjisini en yoğun alan merkez tepe çakradır.

Sosyal Medyada Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz

6 Replies to “7 Enerji Merkezi ve 7 Sayısının Kutsallığı”

 1. Bildiklerimin dışında bir anlatım ..öğrenme her zaman var ne güzel.

 2. Merhaba sahaja yoga Shri mataji için ne düşünüyorsunuz sizin düşünceleriniz benim için önem li

 3. Meltem hnm yolumu aydınlatıp bana rehberlik ettiğiniz için çok teşekkür ederim. Rehberimi takip ettiğimde ışığımı görebiliyorum iyi ki karşılaştık.

  1. Çok severek yaşadığım evimin kapı numarasının 77 olmasından çok mutluluk duydum şu an🥰teşekkürler bilgiler için🙏🌹

 4. Sizden feyizleniyorum çok teşekkür ederim

  1. 7cokcok güzel hazırlamışsınız t esekkurler hocam bilgiler müthiş🙏❤🙏

Comments are closed.

Alışveriş Sepeti (0)

Sepet