7.Çakra

7-cakra

7. ÇAKRA ( TEPE- TAÇ ) SAHASRARA ÇAKRA

Sembolü; bin yapraklı lotus

Renk; mor, beyaz, altın rengi

İlgili element: esir

Ses; M

Taşlar; ametist, kristal kuvars, turmalin,

Koku; lotus, günlük

Bedende; beyin

İlgili salgı bezi; epifiz

Yedinci Çakra İşlevi

Saf Oluş Hali

Hayata geliş amacıyla buluşma kapısı, tekâmül yolcuğunun varış noktası ve yaşanmışlıklardan arınmış haliyle saf oluş biçimi.

İlahi ışığın tüm renklerinin birliğinin ortaya çıkış noktasıdır. Tüm renkleri kapsar ancak en baskın renk mordur.

Başlangıç ve tamamlanma noktasıdır.

Altıncı çakranın bilgeliğinin ötesine geçilir ve nesnenin algılanışı, hayatın kavranışında birlik duygusu açığa çıkar.

Diğer tüm çakra merkezlerini bilincimizle etkileme olanağı varken bu merkezde sadece kendimizi olduğumuz gibi kabul etmemiz, hayatın akışıyla yaşamamız ve potansiyelimizi açığa çıkarmaya razı olmamız gerekir.

Bu merkez açıldığında diğer merkezler kendiliğinden açılır. İlahi oluşun bir aynası olarak kendine yolculuk derinleşir. Dışarıdan desteklenme sonlanır ve kişi kendi ışığını yaymaya başlar.

Taç Çakranın Uyumlu Çalışması

Sakin ve dingin bir ruh haliyle yaşam başlar.  Madde ve maddeötesi ayrımı sonlanır. Boş bir kaba dönüşme ve bu boşluğu dolduran ilahi akış olaylara yaklaşımları farklılaştırır. Kendi gerçekliğinin farkında ilerlerken geçmişle olan bağlar zayıflar. İnsan kendini derin bir uykudan, uzun bir rüyadan uyanmış gibi hisseder.

Bu saf oluş hali, kalpleri hazır olanlara rehberlik eder. Herhangi bir şeyi isteme hali sonlanır. Neye ihtiyaç duyuluyorsa,  ona doğru yöneldiğinde kendiliğinden olur.

Hissedilen boşluğun verdiği huzur ve dinginlik herhangi bir arayışa yönlenmez.  Boşluk hali saf mutlulukla dolmaktadır.

Kendi merkezinde, saf oluşla yaşanır.

Taç Çakranın Kapalı Olması

İnsan belirsizlik, güvensizlik ve yoksunluk hissiyle hareket eder, dünyanın sundukları için çabalamaktan kendi yolculuğunu erteleyebilir.

Hayattan almak istedikleri, hedefleri ve yapmak istediklerine odaklanarak gerçekliğini reddedebilir, ruhsal yönüyle irtibata geçemeyebilir. Hayat amacını sorgulasa da zihinsel faaliyetleri ve hırsları kendini akışa bırakmasına engel olur.

Hayatın ona sunduğu fırsatları, ruhsal yolculuğuyla bağlantısı için verilen işaretleri fark edemez. Başkalarının sorumluluklarını almak, değer görmek ya da onaylanmak için harcadığı zaman onun için çok daha önemli olur.

Taç Çakranın Harekete Geçirilmesi

İnziva tepe çakrasının açılması için önemlidir. Günlük olaylardan, sorunlardan, önemli görülen sorumluluklardan uzaklaşmak ve kendi içindeki boşluğu kabul etmek değerlidir. O boşluğu anlamsız amaçlar için doldurmaya çalıştığını fark edenler için yol açılır.

Özellikle doğayı ve gökyüzünü seyretmek, sessizce dinlemek ve bir şey yapmak için çabalamayı bırakmak önemlidir.

Ses Terapisi

Sessizlik tek ses terapisidir.  Dudakları birbirinden ayırmadan söylenen ‘’ m’’ sesi titreşimi yükseltir.

Mantra: OM

Değerli Taş Terapisi

Ametist: hareket ve sakinliğin renklerinden oluşan mor renge sahip ametist taşı dinginliğe geçişi kolaylaştırır. Güven, teslimiyet ve sakinlik verir.

Kristal Kuvars; saf oluş halini sembolize eder. Renklerin ortaya çıkışı için ışığa tutmanız gerekir. İnsanın içindeki birliği kurmasını ve ahenkle akışı kolaylaştırır. Koruma alanı oluşturur.

Aroma Terapisi

Günlük; arındırıcı etkisi, önyargılardan uzaklaşmaya yardımcı olur.  

Lotus; çamurda büyüyen lotus çiçeği günlük hayat içinde oluşan sorunlardan etkilenmeden kendi yolunu seçmeyi sembolize eder. Taç yaprakları çamurlu suya değmez ve her yağmur damlası onu temizler. İlahi akışın insanı arındıran özelliğine vurgu yapar.

Meditasyon Önerisi

Niyet Önerisi:

‘’ Bu hayata geliş amacımı ilahi ışığın yardımıyla gerçekleştiriyorum. ‘’

Meditasyon

Bu çalışmaya başlamadan önce ılık bir duş almanızı ve sessiz bir ortam ya da zamanı tercih etmenizi öneririm.

Çalışma sırasında günlük tütsüsü ya da frankincense aromaterapi yağını kullanmanız zihninizi rahatlatmanıza yardımcı olur.

Çalışmanızı altıncı çakra çalışmasıyla başlatmanızı öneririm.

Sırt üstü yatarak ya da lotus ( bağdaş kurarak) pozisyonundan birini seçin ve en az 2-3 dakika nefesinize odaklanın. Bu sayede sakinleşebilirsiniz.

Meditasyona hazırlık:

  1. Nefesinizi sakince boşaltın. Burnunuzdan derin bir nefes alın ve alt karnınızı iyice doldurun. Makat bölgesinden iç karnınıza doğru bir balonu şişirip, boşaltıyormuşsunuz gibi nefesinizle o bölgeyi yukarı doğru çekin ve bırakın. Tüm kasık bölgesi genital organlar, makat ve bacak arası kaslarını bu harekete dahil edin. Bu hareketi 4-5 defa tekrarlayın. Bu sayede 1 ve 2. Çakranız aktifleşir.
  2. Nefesinizi sakince boşaltın ve burnunuzdan derin bir nefes alın. Aldığınız bu nefesi üst karın bölgenizde tutun. Sanki birisi eliyle kaburgalarınızın üstüne bastırıyormuş gibi o bölgeyi omurganıza doğru itin.  O bölgede tıkanmış tüm noktaların açıldığını hayal edin. Bu hareketi 3-4 defa tekrarlayın. Bu sayede 3 ve 4. Çakra merkezleriniz aktifleşir.
  3. Burnunuzda nefes alıp verirken omuzlarınızı yukarıya doğru hafifçe kaldırın, boynunuz içeriye doğru giriyormuş gibiyken nefesinizi birkaç saniye tutun, omuzlarınızı aşağıya doğru indirirken nefesinizi verin. Bu hareketi 3-4 defa yapın. Bu sayede 5. Çakra merkeziniz aktifleşir.

Meditasyon

Tüm dikkatinizi alnınızın ortasına verin.  Gittikçe büyüyen koyu mavi ışığa odaklanın. Parlayan yıldızları seyretmeye başlayın. Her yer boşluk, sessiz ve huzur dolu. Dünyanın ötesinde bir yerdesiniz. Ve gittikçe hafifliyor, yükseliyorsunuz. Dışarıdaki bu boşluk içinizi dolduruyor, oluş halinde seyirdesiniz. Hafif bir esintiyle hareket etmeye başlıyorsunuz. Görmeden görüyor, duymadan dinliyor ve dokunmadan hissediyorsunuz.  Evrenin ritmiyle uyum içinde bilmeden biliyorsunuz. Akışla gelen bilgi kalbinize doğru akmaya başlıyor. Kalbinizi attıran bu ritimle nefesiniz bir olmuş halde kendinizi olana teslim edin.

Tam tepe noktanızda bir hareketlilik fark ettiğinizde tüm dikkatinizi o noktaya verin. Etrafınızda yağmur damlaları gibi süzülen mor ışıkları izlemeye başlayın. Tam başınızın tepesinden sızan mor ışığın sizi sarmasına izin verin. Mor mabedinizin içini dolduran beyaz ışık yağmurları şimdi sizi selamlıyor.  Işık damlalarının her biri gökkuşağının renkleriyle parlıyor. İçinize sızıyor, sizi yıkıyor, arındırıyor. Size ait olmayan ne varsa akıp gidiyor. Lotusun taç yaprakları gibi yükseliyorsunuz.

İçiniz tamamen kaplanmış halde, beyaz ışıkla dolusunuz. Burası tam da olmak istediğiniz yer. Evdesiniz, ruhunuzun ışığıyla buluşuyorsunuz.

Beyaz ışık tam tepenizde yeniden mor ışığa dönüşüyor.

İçinizde sizi dolduran beyaz ışığı altıncı çakranıza yönlendirin. Işık aşağıya doğru inerken laciverte dönüşüyor ve alnınızın ortasından dışarıya doğru yansıyor.

Şimdi farkındalığınızı boğaz çakranıza verin ve ışığın oraya geçerken cam göbeği maviye dönüşünü seyredin. Bu mavi ışık boğazınızdan dışarıya doğru yansıyor.

Beyaz ışığı takip edin. Kalbinize doğru inerken pembe bir renge dönüşüyor. Tüm kalbinizi sarıyor, kalbiniz ışıldıyor. Pembe renk yeşille buluşuyor ve kalbinizden dışarıya yansıyor.

Tüm dikkatinizi kaburganızın altına verin. Beyaz ışığın bir güneş gibi parlayarak üçüncü çakranızı sarışını hissedin.  Göbeğinizden bir güneş gibi parlayan sarı ışıklar dışarıyı aydınlatıyor.

Beyaz ışık bir yağmur bulutu gibi aşağıya doğru inerken portakal suyuna benzeyen ışıktan yağmurlar karnınızın altını yıkıyor, arındırıyor. Sakral çakra merkezinizden sızan turuncu ışıkları seyredin.

Şimdi tüm dikkatinizi kasıklarınıza ve ayak tabanlarınıza akan ve akarken kırmızıya dönüşen ışığa verin. Yerin altına kadar ilerleyen bu alev kırmızısıyla yeniden dünyaya bağlanıyorsunuz.

Gözlerinizi açmadan önce kendinize biraz zaman verin. Sakince içinde bulunduğunuz halin tadına varın.

Kendi gerçekliğinize ve hayat amacınızı oluş haliyle gerçekleştirmeye hoş geldiniz.

Sevgimle

Meltem

Sosyal Medyada Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz

Alışveriş Sepeti (0)

Sepet