6.Çakra

6-cakra

6. ÇAKRA (  3. GÖZ ) AJNA ÇAKRA

Sembolü ; 96 yapraklı lotus

Renk; lacivert, menekşe, çivit mavi.

Duyu; tüm duyular ve duyu ötesi algılama

Ses; İ

Taşlar; lapis lazuri, safir, sodalit, kyanit,

Koku; nane, yasemin

Bedende; yüz, gözler, burun, sinüsler, beyincik, merkezi sinir sistemi.

İlgili salgı bezi; hipofiz

Altıncı Çakra Amacı ve İşlevi

Oluş bilgisi.

Hipofiz bezi bedende hormonların işleyişini düzenleyen bir orkestra şefi gibidir. Hormonlar bizim nasıl bir insan olduğumuzu ve dünyayı algılama biçimimizi şekillendirir.

Bilgelik çakrası da denilen bu merkez; sezgiler, entelektüellik kapasitesi, iradenin gücü, bütünsel algılayış, duyu ötesi algılamayla bağlantılıdır.

Yaşananlarla şekillenen kavrayışın ötesinde nev-i şahsına münhasır özelliklerin fark edilmesi, etkisi altında olunan düşünce kalıplarından özgürleşmek ve oluş haline geçebilmek için insanın kendine yolculuğunu derinleştirir.

Bu merkezin amacı; bilinçaltının yönlendirmelerinden özgürleşmek, kararlılıkla kendi potansiyelini açığa çıkarmak, sezgilerinin yönlendirmelerine güvenmek, hayallerine inanmaktır. Dışarıda algılanan bir dünyanın yanında sezgilerle hissedilenlerin birleşmesi ve neye karar vereceğini oluş haliyle seçebilmektir.

Açık bir kalp çakrasıyla beraber altıncı çakra merkezi, şifa enerjisinin uzak ya da yakın kullanımını kolaylaştırır. Şifa kendiliğinden oluşur.

Uyumlu Çalışan Bilgelik Merkezi

Düşüncelerin berraklaşması, hayallerin gerçeğe dönüşmesi ve fizik dünyanın ötesini algılayış görülür. Bilimsel konulara ve  felsefeye, araştırmaya yatkınlık, entelektüel yaklaşımlar vardır.

Rüyalar ya da meditasyon aracılığıyla alınan vizyonlar bilinci uyarır, hayatı anlamayı kolaylaştırır.

Dünyayı algılayış yenilenir ve bakış açısı değişir, farkındalık ve duyu ötesi algılama artar. Derin dinleme, duydukları ya da gözlemlediklerini yargısızca değerlendirme  becerisi bulunur. Düşünceler ve hayaller hızla gerçekleşir. Rüyalar berraklaşır, görsel ya da işitsel akış bilgisi alınır.

Uyumsuz Çalışan Bilgelik Merkezi

Aşırı düşünsel faaliyetler, her şeyi akıl yoluyla algılamaya zorlama görülür.  İyi bir analiz etme becerisi vardır ancak kişi bütünsel bakamaz, detaylara takılı kalabilir. Ruhsal konuları, sezgisel hissedişleri tamamen reddediş ya da ispat isteğiyle şüpheci yaklaşımlar zihinsel olarak yorgunluk hissedilmesine neden olur.

Eğer üçüncü çakra merkezi, kalp ve taç çakra merkezleri uyumlu değilse üçüncü göz çakrası güçlü dahi olsa kişi, yeteneklerini, düşüncelerini ya da gücünü kendi çıkarları içini kullanmaya meyilli olur. Başkalarının düşüncelerini etkilemek, güç gösterisi yapmakla ilgilenir. Geleceği görme, bazı olayların nedenlerini çözümleme becerisiyle insanları etkilese de aşırı kontrolcü yapısı nedeniyle çoğunlukla olaylar kontrolden çıkar. Kişi kendini inandırdığı bir hayal dünyasında yaşamak isteyebilir ve gerçekliğini reddedebilir.

Bilgelik Çakrasının Yetersiz Çalışması

Engellenmiş ya da yetersiz çalışırsa; maddi hırslar artar, dünyayı sadece fiziksel ihtiyaçların giderileceği bir yer olarak görmek, bastırılmış duygular, herhangi bir değişimde zorlanma, kaybetmekten korkmak, düşüncelerde karışıklık ve unutkanlık görülebilir.

Ruhsal konular hatta rüyalar bile anlamsız olarak değerlendirilebilir. Madde ötesini reddediş ölümden korkmanın yansımasıdır.

Canlandırma ve Güçlendirme Çalışmaları

Üçüncü göz merkezi; sınırları kaldırmak ve maddeyle olan ilişkide sadece duyuları değil duyu ötesi algılayışı da fark etmekle ilgidir. Bu nedenle özellikle de geceleri bir yere uzanarak uçsuz bucaksız gökyüzünü seyretmek algılayışın bütünsel hale gelmesine destek olur. Doğada uçsuz bucaksız bir manzarayı izlemek, gözlemci hatta sadece bir şahit olmak aklın sorgulayan yönünün sakinleşmesine yardımcı olur.

Ses Terapisi

Klasik müzik dinlemenizi tavsiye ederim. Hipofiz bezi bir orkestra şefi gibidir demiştim. Orkestraların icra ettiği özellikle Bach eserleri idealdir. New Age müzikler de algınızın farklılaşmasına yardımcı olur.

Mantra: KSHAM (KŞAM okunur)

Taş Terapisi

Lapis Lazuri; çağlar boyu geleceği gören ya da görmek isteyenlerin tercih ettiği bu taşın içindeki pirit taşının parçaları gece gökyüzüne baktığınız hissini verir. Sezgileri arttırır, sakinleştirir ve duyu ötesi algılamayı destekler.

Mavi Safir; Zihinsel berraklık verir. Saflaştırıcı, yenileyici ve içsel enerjiyle bağlantıya geçirici etkisi vardır.

Aroma Terapisi

Nane: Ferahlatıcı nane kokusu. zihni berraklaştırır ve odaklanma gücünü arttırır.

Nioli; odaklanmayı kolaylaştırır ve zihni açar.

Yasemin; duyuların net algılanmasını destekler. Derin hissedişler ve mesajlar almayı kolaylaştırır.

MEDİTASYON ÖNERİSİ

Niyet Önerisi:

‘’Düşüncelerimi, hayallerimi ve gerçekliğimi ruhumun rehberliğinde zihnimle anlıyor ve idrak ediyorum’’

Meditasyon sırasında değerli taş kullanacaksanız önceden temiz su ya da toprak üzerine bırakarak temizliğini yapın. Meditasyon sonrasında da yeniden temizleyin. Aromaterapi yağları dışında esans ya da sentetik koku kullanmayın. Sadece uçucu yağlar çalışmanıza katkı sağlar.

Sırt üstü yatarak ya da lotus ( bağdaş kurarak) pozisyonundan birini seçin ve en az 2-3 dakika nefesinize odaklanın. Bu sayede sakinleşebilirsiniz.

Meditasyona hazırlık:

  1. Nefesinizi sakince boşaltın. Burnunuzdan derin bir nefes alın ve alt karnınızı iyice doldurun. Makat bölgesinden iç karnınıza doğru bir balonu şişirip, boşaltıyormuşsunuz gibi nefesinizle o bölgeyi yukarı doğru çekin ve bırakın. Tüm kasık bölgesi genital organlar, makat ve bacak arası kaslarını bu harekete dahil edin. Bu hareketi 4-5 defa tekrarlayın. Bu sayede 1 ve 2. Çakranız aktifleşir.
  2. Nefesinizi sakince boşaltın ve burnunuzdan derin bir nefes alın. Aldığınız bu nefesi üst karın bölgenizde tutun. Sanki birisi eliyle kaburgalarınızın üstüne bastırıyormuş gibi o bölgeyi omurganıza doğru itin.  O bölgede tıkanmış tüm noktaların açıldığını hayal edin. Bu hareketi 3-4 defa tekrarlayın. Bu sayede 3 ve 4. Çakra merkezleriniz aktifleşir.
  3. Burnunuzda nefes alıp verirken omuzlarınızı yukarıya doğru hafifçe kaldırın, boynunuz içeriye doğru giriyormuş gibiyken nefesinizi birkaç saniye tutun, omuzlarınızı aşağıya doğru indirirken nefesinizi verin. Bu hareketi 3-4 defa yapın. Bu sayede 5. Çakra merkeziniz aktifleşir.

Meditasyon

Tüm dikkatinizi alnınızın ortasına verin.  Gittikçe büyüyen koyu mavi ışığa odaklanın. Parlayan yıldızları seyretmeye başlayın. Her yer boşluk, sessiz ve huzur dolu. Dünyanın ötesinde bir yerdesiniz. Ve gittikçe hafifliyor, yükseliyorsunuz. Dışarıdaki bu boşluk içinizi dolduruyor, oluş halinde seyirdesiniz. Hafif bir esintiyle hareket etmeye başlıyorsunuz. Görmeden görüyor, duymadan dinliyor ve dokunmadan hissediyorsunuz.  Evrenin ritmiyle uyum içinde bilmeden biliyorsunuz. Akışla gelen bilgi kalbinize doğru akmaya başlıyor. Kalbinizi attıran bu ritimle nefesiniz bir olmuş halde kendinizi olana teslim edin. Sakin, dingin ve huzur içinde bu halin içinde istediğiniz kadar kalabilirsiniz.

Meditasyon bittiğinde birkaç dakika yerinizden kımıldamadan sağ elinizi kalbinizin üzerine götürün.

Dinleyin, dinlenin…

Sevgimle

Meltem

Sosyal Medyada Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz

Alışveriş Sepeti (0)

Sepet