Yay Burcu

Burçlar

Yay Burcu

Yunan mitolojisinin şifacı tanrılarından olan Chiron sembolü yay burcunun neredeyse tüm özelliklerini tanımlar. Elinde ok tutar hale yarı at yarı insan olarak resmedilmiştir. Chiron ( şiron) aslında bir eğitmendir. Yay burcunun sembolü, bir konuda üstün yeteneklere sahip bir öğretici olmayı, özgürce hareket etmeyi, uzak ve bilinmez diyarları keşfetmeyi, şifacılığı, empati yapma gücünü, başkalarının faydası için çabalamayı anlatır. Stilize edilmiş olarak kullanılan ok ve yay figürü, hedefi için performans harcamayı, odaklanmayı, bilinmezlikleri keşfetmek için harekete geçmeyi  hatırlatır.

Yay burcu ışığın azaldığı, doğanın uykuya geçtiği ve insanların daha karamsar olduğu bir dönemde umut etmeyi sembolize eder.  Kışın yoğun olarak yaşanmaya başladığı bu dönemde yeniden başlamanın coşkusunu, kaynak arayışını, ihtiyaç duyulanlar için var olan düzenin dışına çıkmayı, inanç kalıplarından özgürleşerek hayatta kalmak için esnek olmayı hatırlatır.

JÜPİTER

Jüpiter Güneş sisteminin en büyük gezegenidir. Yunan mitolojisinde Zeus, Roma’ya gelince Jüpiter olmuştur. Mezopotamya’da Marduk, İskandinav mitolojisinde Thor olarak anılır.

Jüpiter astrolojide iyicil  enerji olarak adlandırılır. Şans veren ve olanı çoğaltan  etkiye yaratır .

Olumlu etkileri,  sosyallik, mütevazilik, iyimserlik, açık fikirlilik, kendini adama, güvenilir olmakla, hayvan ve doğa sever olmak, keşfetmek, yeni yerlere yolculuk, sınırlayan kurallardan özgürleşmektir.

Olumsuz özellikler, her şeyin aşırısı, huzursuzluk, düşüncesizlik, kendini haklı görme, fanatizm, ayrımcılık, hesapsızlık.

Sembolü, artı işaretinin ön yatay çizgisinde yer alan hilal şeklidir. Madde ve ruh arasında sağlanmış birliğin desteklediği deneyimlerin, ruhun gelişimini arttırdığı, duygular ve içsel farkındalığın bu gelişimi güçlendirdiğini anlatır.

Jüpiter 12. ev ile Balık ve 9 .ev ile Yay burçlarının yöneticisidir.

Uzak ve farklı kültürlere yolculuk, manevi yolcuğunda kuralların ötesine geçmek, yeniden bakmak, uluslararası ticaret, ithalat ihracat, bilgelik, yüksek mahkeme, yüksek öğrenim, adaletin tecelli etmesi, zenginlik, şans, teslimiyet ve akışına bırakabilmekle ilgilidir.

Günü Perşembe

Metal Pirinç

Taşı Sarı Safir

Renk Sarı

Yön Kuzey doğu

Vücutta, karaciğer, safra kesesi, kan damarları, obezite,  diabet, yağ kistleri,

Sosyal Medyada Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz

2 Replies to “Yay Burcu”

  1. Bende neden oturduğum evlerin yönü kuzey doğu olunca kendimi evimde hissediyorum diye düşünüyordum. Sağol Meltem hanım.

Comments are closed.

Alışveriş Sepeti (0)

Sepet