Saka – Kova Burcu

Kova Burcu

Saka Burcu ( Kova )

Aquarius latince su taşıyan adam anlamına geliyor. Her ne kadar yaygın ismi kova burcu olarak yerleşmiş olsa da asıl mesaj suyun aktarımınadır. Suyun taşınmasına aracılık eden kovayla anılması, bu burcun sembolüne ve burca yapılmış bir haksızlıktır.  Babil’de vazodan taşan su dalgalarıyla  temsil edilen EA olarak anılan tanrıyla anılmıştır. Buradaki bolluk paylaşılan, pay edilen bir bolluktur. Oğlak burcunda gördüğümüz yeraltı sularından sorumlu olma hali burada o suların çıkarılmasını içerir. Saka burcunun asıl yöneticisi Satürn ve 1781 yılında keşfedilen Uranüs gezegenidir. Su yaratıcılığı temsil eder. Yaşamı başlatandır. Saka burcunun sembolü, kainatın zenginliklerini başkalarıyla paylaşmak, kendi çıkarlarını geride bırakarak bütüne hizmet etmeyi temsil eder. Su dalgası şeklinde sembolize edilen diğer figürle suyun evrenselliğini, her bir canlının ondan pay alma hakkını ve onu pay etmekle görevlendirilen saka burcunu temsil eder. Bu sembol bütünün hayrına çalışma enerjisini aktarır.

Klasik astrolojide Kova Burcunun yönetici gezegeni Satürn gezegenidir. Modern astrolojide hem  Satürn hem de Uranüs gezegenidir.  Satürn hakkında ocak ayında konuşmuştuk. Uranüs hakkında anlatacaklarım Kova burcunu anlamanı kolaylaştırır.

URANÜS

Uranüs süregelen sistemin, var olan potansiyelin açığa çıkışıyla başkalaşmasını sembolize eder. Geri dönüşüme atılan plastik su şişelerinin bir sırt çantasına dönüşmesine benzer bir etkiye sahiptir. Ruhun taşıdığı ve açığa çıkarmak için fırsat kolladığı amacının açığa çıkması için ani gelişen olayları yönetir. Bireyselleştirir, ilhamların açığa çıkmasına yardım eder, bambaşka bir seçimle kader planını yenilemeye yardım edebilir. Merkür üstü bir enerjidir.  Bireyin kendini özgürce ifade edişine zemin hazırlar. Transitte olduğu burcun yönettiği alanlarda yepyeni yaklaşımlar, buluşlar,  araştırmalara destek olur.

İlhamların ateşleyicisi,  mucitler, araştırmacılar, özgün yaklaşımları olanlar için motivasyon kaynağıdır. Gölge yanı isyankar ve patavatsızlıkla ortaya çıkar.  Uranüs dokunduğu alanı bambaşka bir hale getirir.

Diyelim; evin senin en büyük güvencendir. İşin içine Uranüs girerse oradan yol geçer evin parasını eline sayarlar ve hadi bakalım buradan uzaklaş derler.

Kaybettiğin bildiğin ve güvenli bulduğun alandır. Senden süre geleni alır ve karşılığında sana ‘’ hadi kullan aklını, yeniden düşün bakalım ne istiyorsun?’’ diye sorar. Sen o parayla dünya turuna çıkar, yeni bir iş bulur, evlenir, kilo verir ve sonuçta o eski halinden eser kalmadan dönersin. Ancak evin yoktur. Çözüm senin yeni halinde saklıdır.

Eylemi dışarıya taşır, zorlamaz aksine gönüllü yaptırır. Öyle bir enerji verir ki taşınır, iş kurar, parti düzenler ve sabahın köründe koşuya çıkarsın.

Aklına akşam bir fikir gelir, sabah uygulamaya koyarsın. 

Uranüs ruhun ilhamlarını maddeye taşıma enerjisinin üretildiği bir reaktör gibi çalışır ve motivasyon sağlar.

Metal: Uranyum, alüminyum,

Taşlar: Amber

Sosyal Medyada Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz

2 Replies to “Saka – Kova Burcu”

  1. Meltem hanım yüreğinize kaleminize sağlık 🙏❤❤❤

  2. Yüreginize sağlık Meltem hanim! Çocukluğumdan beri Amber Tasi beni hep çekmiştir ama nedense hic edinemedim. Aydınlandım simdi biraz, kova burcuyum. Sevgiler, Duygu

Comments are closed.

Alışveriş Sepeti (0)

Sepet