Koç Burcu

koc-burcu

Koç burcu

Antik dönemlerde koç tasviri ile temsil edilirken, günümüzde stilize edilmiş boynuz şekli kullanılmaktadır. Boynuz eril enerjinin ve eyleme geçmenin sembolüdür. Ayrıca inatlaşma ve üstünlük elde etme isteğini anlatır.  Koç burcu ve sembolü cesaret, öncülük etme arzusu ve başlatmak konusunda istekli olmayı temsil eder. 

Doğanın yenilendiği, doğumların arttığı bir dönemde var olmakla ilgilidir. Yeni başlayanın dışarıdaki şartlar ne olursa olsun devam etmesi, hayatta kalmak için mücadele etmesi,  gerekirse inatlaşmasını sembolize eder.  Geriye bakmadan, sonucun ne olacağını düşünmeden sadece devam etmek için cesaret etmemiz gerektiğini, kendimizi var olan sisteme adapte etmemizi hatırlatır. Benlik kavramımızı oluşturmamız, dış dünyaya kendimizi tanıtım şeklimiz koç burcuyla ilgilidir.

MARS

Yunan mitolojisinde Ares, Roma’da Mars, İskandinav mitolojisinde Odin mücadelenin, savunmanın ve savaşın tanrılarıydı. Roma’nın kurucusu Romus ve Romulus’un babası olarak Roma’nın koruyucusu olarak kabul edilirdir. Romalılara ‘’ Mars’ın evlatları’’ denilirdi. Mitolojide Jüpiter ve Juno’nun oğludur.

Gücün açığa çıkışı, kişinin kendini ortaya koyuşu, girişimci yönler, kararların sonuçlarında ortaya çıkan zararlar ya da kararsızlığın yarattığı güçsüzlük onun konularıdır. Kendini nerede ve nasıl savunduğu kişinin Mars’ının hangi evde ve hangi burçta olduğuyla ilgilidir.

Eril prensibin tüm özelliklerini ortaya koyar. Bedende hazlar, cinsel dürtüler, duyusal hazzı, tohum bırakma isteğini, geleceğe dair bırakılacak izleri, nereye doğru harekete geçileceğini ya da hareketsizliğin nedenlerini belirler.

Sembolü olan dairenin 45 derece ucundan çıkan ok, Tanrı Mars’ın kalkanı ve mızrağı olarak betimlenmiştir. Bir hedefe doğru hareket etmeyi sembolize eder. Daire ruhsal tarafı, mızrak sembolü olarak ok eylemin ruhun yolculuğunda etkisini sembolize eder.

Mars astrolojide 1. Ev ve Koç burcunu, 8. Ev ve Akrep burcunu yönetir.

Mars enerjisiyle, kararlılık, girişimcilik, mücadele etme becerisi, cesaret,  kabalık, zorbalık, saldırganlık, ben-merkezci yaklaşımlar, işbirliği yapamamak,  sabırsızlıkla ilgilidir.

Metallar: Demir

Değerli Taşlar: Yakut, Jasper, Mercan,

Haftanın Günü: Salı

Sosyal Medyada Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz

2 Replies to “Koç Burcu”

  1. Bir kadın koç burcu iken iliskilerinde özellikle evliliğinde dişil enerjiyi yakalaması nasıl olur herzaman bir adım önde olmak isterken evliliğinde bunu nasıl yaşamalı

Comments are closed.

Alışveriş Sepeti (0)

Sepet