Çin Yeni Yılı

cin-yeni-yili

Şubat ayına ve hayatın güzel tekliflerine merhaba…

Çin’deki Öküz yılı, 12 Şubat 2021’den 31 Ocak 2022’ye kadar sürüyor.

2020 Aralık ve 2021 Ocak ayında etkileşimleri hissedebiliriz.

Çin metafiziğinde önemli bir yere sahip Yin-Yang okulu ekolünün bir parçası olan Çin Astrolojisi ve Feng Shui sistemi bir bütündür. Aslında onlara I-ching ve meridyenler üzerinden ilerleyen sağlık sistemi de eşlik eder.

Temelinde Yin-Yang prensiplerin yer aldığı bu sistem, 5 element, 12 meridyen ve 8 trigramla hayatın sembol dilini okumaya, olası kötü etkilerden korunmaya ve iyi olasılıkları değerlendirmeye yöneliktir.

Bu bağlamda Feng Shui, farklı ekollerin yorumuyla zaman içinde şekillenmiştir. Bunlardan bir tanesi olan “Uçan Yıldızlar” ekolünde 20 yıllık döngüler yer alır. Bu döngülerde 9 yıldız rol oynar. Dönemi temsil eden yıldızın yönü, temsil ettiği trigram ve yaşam alanları gündeme gelir, şansları artar. Dönemi geçmiş olanlar söner, güçlerini kaybederler ve çoğunlukla gölge yanlarıyla var olmaya çalışırlar.

Çin astrolojisinin temelinde 4 sütun bulunur. Bir kişinin doğum yılı, ayı, günü ve saati vardır. Bu sütunlar aynı zamanda çocukluğu, gençliği, yetişkinliği ve yaşlılığı sembolize eder. 4 sütunda altta yer, üstte gök hanesi vardır. Detaylarına girmeden kısaca şunu ifade etmeliyim ki; uyum varsa ilerleme, çatışma varsa zorlanma olur.

Bu doğum haritasına -tıpkı klasik astrolojide ya da Batı astrolojisinde olduğu gibi- yıllık etkiler yön verir.

“Kaderin 4 Sütunu” denilen bu etkiler değişmezleri; gelen etkiler, yol bulabilmek ya da efor sarf etmek için fırsatları anlatır.

Kişi haritasında olduğu gibi bir de yılın haritası bulunur. 12 hayvanla temsil edilen Çin astrolojisinde; her yılın bir burcu, gök hanesi ve yer hanesi bulunur.

Bu yıl, YİN METAL ÖKÜZ enerjisini yaşayacağız.

Öküz, 12 burç kuşağının ikinci hayvanıdır. Toprak elementine mensuptur. Ancak zayıf bir topraktır.

Asıl konu ise 20 yıllık periyodun 2024 yılında sonlanıp yeni periyodun başlayacak olmasıdır. Bir periyodun sonlarına gelindiğinde dönüşüm enerjisi zorlayıcıdır. 2019 yılında ateş elementini son kez görmüştük. Yeniden buluşmamız için 2025 yılını bekleyeceğiz. Ateş; hareket, umut, canlılık, neşe ve piyasaların hareketlenmesidir. “Önümüzde bu kadar uzun süre mi var?” diye düşünebiliriz, aslında pek de öyle değil. En zorlayıcı yıl 2020 oldu. Burada ateş adeta anne karnına girdi. Şimdi gelişecek, ilerleyecek yapılandıracak ve bizi de yapılanmaya sevk ederek yenilikleri ortaya çıkarmamıza destek olacak.

Yeni 20 yıllık süreç zaten ateş döngüsünü başlatacak. 9 uçan yıldızdan “9” sayısı ile temsil edilen bu dönemde; yeme-içme sektörü, eğlence, enerji, enerji üretimi gibi konular yükselecek. Bununla birlikte orta yaşlı kadın yöneticilerin, kadınların çağının da başlayacağının haberini vermekten mutluyum.

Gelelim bu yıla; geçen yıldan daha kolay bir yıl olacağını sen de tahmin edebilirsin. Yeniliği başlatmanın, performans göstermenin, yöntem değiştirmenin önemli hale geleceğini öngörebiliriz.

Beş element teorisi, her alanın şansında önemli bir rol oynar. İlgili yıldızlar, üretme döngüleri ve kontrol döngüleri için aşağıdaki beş elementli tabloya bakın. Element sistemi sizin için karmaşıksa sadece yılın etkilerine bakabilirsiniz.

2021 Yin Metal Öküz yılını yaşayacağız.

Yin metalin iyi özelliği, bir mücevher gibi zarif olması; zıt özelliğiyse bir hançer kadar sert, soğuk ve acımasız olmasıdır.

Öküz burcuna gelecek olursak; asıl mizacı toprak elementidir. Üstelik kışın toprağıdır. İçinde su ve metal barındıran özelliğe de sahiptir. Yin Metal Öküz yılına, iki soğuk enerji şekil verecek.

Bu durum; toprakla ilgili olayları, su ve hava olaylarının yoğunluğunu anlatıyor. Toprağın içindeki su ve metal ortaya çıkmaya istekli olacak gibi görünüyor.

Çin astrolojisi, mevcut yılı değerlendirirken; 60, 120, 180 yıl döngüleriyle değerlendirmeler yapar. Örneklemeleri ve olası hesaplamaları geçmişte olanlar üzerinden gerçekleştirir.

Element sisteminden gidecek olursak bu yıl özellikle metal elementinin temsil ettiği; akciğerlerin, solunum ve havayla ilgili sorunların devam edeceğini söyleyebiliriz.

Bununla birlikte toprak elementinin organları olan; mide, dalak ve pankreas rahatsızlıklarının da öne çıkma olasılığına karşı beslenmenin iyileştirilmesinde fayda olabilir.

Su sisteminin yönettiği böbrekler, mesane ve kan dolaşım sistemleri de ilgi bekliyor.

Özellikle Q10, D3K2, bağışıklık sistemini güçlendirecek besin desteklerini doğru üreticilerden temin etmek ve doktor tavsiyelerini dikkate almak sürecin sağlıklı geçirilmesine destek sağlıyabilir.

Probiyotik kullanımı da bu dönemi sağlıklı geçirmek için oldukça önemli.

Özellikle bu yıl toprak ve metal elementlerinin yönetiminde ilerleyecek olan sistemde ateş unsurunun bizi desteklememesi, kendi yolumuzu çizmemize vurgu yapıyor. Umut, hedef koymak ve iyi olacağına inanarak devam etmek önemli.

Çin astrolojisine göre haritanızı değerlendirecekseniz “kaderin dört sütunu” denilen haritanızı çıkartmalısınız. Bu sistemde, haritanızdaki dört sütundan herhangi birinde, özellikle toprak elementinin burçları olan keçi, köpek ve öküz mevcutsa geleneksel yaklaşıma göre, üzerinizde bir fare sembolü taşımalısınız. Anahtarlık ve aksesuar gibi sürekli yanınızda olacak bir materyal seçmeniz iyi olur.

İyi haber şu ki; eğer haritanızın gök hanesinde yani üst sütunda “Yang Ağaç, Yang Toprak, Yang Metal” varsa ya da doğum yılınız “0, 8, 4” sayılarıyla bitiyorsa (1994, 1968, 1970 vb…) bu yıl koruyucu enerjiler sizinle demektir. Tehlikelerde ve engellemelerde ilerlemeniz için destekleneceksiniz. Yeni projeleri hayata geçirmek için cüretkar olmanızı tavsiye ederim.

Şanslı sektörlere de bir bakalım:

 • Enerji, enerji üretimi, restoranlar, eğlence sektörü.
 • Madencilik, sigorta, teknoloji, bilgisayar yazılımı, arazi geliştirme vb…

Bu yıl efor göstermesi gereken sektörler;

 • Ulaşım, nakliye, iletişim, içecek vb…

Bu yılın enerjileriyle desteklenmediği için daha çok çalışması gerekecek sektörler;

 • Moda, medya, kitap, çevre, iklim konularıyla çalışanlar vb…

Dünyanın genel gidişatında; ekonomide zayıflamayı, siyasi mücadeleleri, suikastları, protestoları görme olasılığımız var.

Feng Shui Enerjileri

Uçan yıldızların geldiği yönlerde bir düzenleme yaparak çatışma, kötü şans enerjilerine ve engel yaratan konulara çözüm önerileri;

9 uçan yıldızın temsil ettiği enerjiler sayı sembolizmiyle ilgili değildir. Bu sistemin bir parçasıdırlar.

Bu periyodun şansı azaltan, engellemeler getiren, çatışma yaratan ya da hastalık olasılıklarını arttıran yıldızları 2-3-5-6-7 için yönler ve çözümler:

 • Hastalık ve endişeleri arttırdığına inanılan “2” yıldızı bu yıl “kuzey” yönünü ziyaret ediyor. Bu yöne, 6 metal para koyarak bu etkiyi azaltabilirsiniz. İsterseniz bu 6 metal parayı, kaya tuzu ve su bulunan bir kabın içine ya da siyah bir örtünün üstüne koyabilirsiniz. Bununla birlikte 6 metal obje de aynı işi görür.
 • Çatışma, dedikodu ve hırsızlık enerjisini sembolize eden “3” yıldızı, bu yıl GB yönüne geliyor. Kırmızı bir obje, kâğıt ya da kurdele ile çözüm yaratabilirsiniz.
 • Büyük değişimleri, hazırlıksız yakalanılan konuları temsil eden “5” yıldızı, GD yönüne geliyor. Bu alana özellikle yuvarlak ya da küre şeklinde metal bir obje, bir kabın içine tuzlu su, metal rüzgâr çanı koyarak çözüm oluşturabilirsiniz.
 • Yasal sorunlar, çatışmalar ve skandallarla ilgili en önemli yıldız olan “7”, KB yönüne geliyor. Geleneksel çözümde cam bir kabın içine 3 bambu konması tavsiye edilir.
 • Bereketi arttırdığı düşünülen “8” yıldızı, bu yıl batıya denk geliyor. Burada hareketli objeler, kırmızı renk, harekete geçirmek istediğiniz konularla ilgili semboller kullanabilirsiniz.
 • Gelecekteki bereketi temsil eden “9” yıldızı, KD yönüne geliyor. Aktive etmek için ağaç, çiçek, hareketli objeler, kırmızı renk, bereketin artmasını istediğiniz konularla ilgili sembolleri kullanabilirsiniz. Ancak bu bölgede çok zaman geçirmek bu yıl için çok doğru değil.
 • Akademik başarı, ilerleme ve özellikle yazıyla ilgili çalışıyorsanız “1” yıldızı güney yönüne denk geliyor. O bölgede çalışmak oldukça destekleyici bir enerjidir. Burada yükselişi sembolize eden objeler ve metal aksesuarlar kullanabilirsiniz. Genişlemek, ilerlemek istediğiniz konularla ilgili sembolleri bu alana yerleştirebilirsiniz.
 • Bu yıl tadilat yapmayı düşündüğünüz alan KD yönündeyse ertelemeniz daha doğru olabilir. Ayrıca GB yönünde de çok zaman geçirmemeniz tavsiye edilir.
 • Sırtınızı sağlama almak istiyorsanız “doğu” yönü dışında bir yönü tercih edebilirsiniz. Doğuya sırtını vererek oturmak biraz yılın enerjisine meydan okumak olarak değerlendirilir. Buna mecbursanız en azından bir koruma sembolü ile durumu iyileştirebilirsiniz.

      Bu anlattıklarım elbette bir sistemin uygulama tavsiyeleridir. Yine de en değerli olan insanın niyetidir. Bununla birlikte hayatınızda bir aksama olduğunda bakmanız gereken yönler ve çözümlerle ilgili bir fikir edindiniz, diyebiliriz.  Bazen içimizden bir yöne, bir yere oturmak gelmez. İşte o anlarda belki o yönün bu yıl temsil ettiği konulara bakarak hayatı okumayı kolaylaştırabiliriz.

 Bereketimiz bol, çözümlerimiz kolay, ilerleyişimiz umut dolu olsun.

Sevgimle

Meltem

Sosyal Medyada Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz

6 Replies to “Çin Yeni Yılı”

 1. Çok güzel aciklamissiniz Meltem hanim emeğinize sağlık. Bir ayrıntıyı anlamak istedim. Yönleri yazmışsınız ben bunları uygulamak için gerçek yönlere goremi yoksa evin yönüne doğru mu.?uygulayacağım. Sağlıkla kalın

  1. Emeğinize sağlık Meltem hanım çok güzel anlatmışsınız. Kaderin dört sütunu” denilen haritamızı nasıl çıkartabiliriz bilgilendirebilir misiniz
   Sevgilerimle
   Sibel

 2. Emekleriniz ve paylaşımıniz icin cok teşekkürler buradaki yildizlar ile ilgili cozum onerilerini nasil yapabilirim hangisini uygulayacagimi nasil bulabilirim. Sevgiyle sağlıkla kalın

 3. Meltem Hanım merhaba,hem 3 hem de 5 yıldızı GB yönüne mi denk geliyor acaba ?

Comments are closed.

Alışveriş Sepeti (0)

Sepet