Çin Yeni yılı Yin Su Tavşan

2023 YİN SU TAVŞAN YILI

Çin takvimi ay hareketlerine göre belirlenir. 2023 Çin yeni yılı ‘’ Yin Su Tavşan’’ dır.

Gök hanesinde Yin Su, yer hanesinde Tavşan yer alır. Tavşan ağaç elementine ait bir burçtur. Yılı değerlendirken yer ve gök hanesindeki elementlerin uyumuna bakılır. Su ve ağaç birbirleriyle uyumludur. Bu yıl daha uzlaşmacı ve barışa yönelik hamlelerin atıldığı bir yıl bekleyebiliriz.

Yin Su, 5 element sisteminin en ılımlı ve mütevazı olanıdır. Yumuşak bir su damlasına benzer. Aynı zamanda zekayı, ince düşünceyi, esnekliği ve uzlaşmayı temsil eder.

Tavşan, eğlenceyi, sanatı, güzelliği ve romantik işleri teşvik eder ve ‘’ romantik çiçek’’ olarak anılır. Bu yıl haritasının yıl ya da gün hanesinde Kaplan, At, Köpek burcu olanlar için romantizm getirecektir ( Çin Astrıolojisine göre Kaderin 4 sütunu haritanızı çıkarmalısınız. İnternetten bulabilirsiniz) Bunun yanında seks ve aşk skandalları da ortaya çıkabilir. Özellikle haritasının gün ve yıl hanesinde Tavşan ve Horoz burçları olanlar için beklenmedik gelişmeler olabilir.

Bununla birlikte eğlence ve sanat alanında da bir hareketlilik olacaktır. Tavşan aynı zamanda akademik yıldız olması nedeniyle, kültürel gelişmeler ve akademik çalışmaların parladığı bir yıl olabilir. Suyun ağacı beslediği 2023 yılı aynı zamanda yaratıcılığı ve büyümeyi sembolize eder, bu da sanatta pek çok yaratıcı aktiviteyi hareketlendirir. Tavşan Akademik yıldızı sadece kültür, sanat ve bilimi desteklemiyor. Aynı zamanda eğlence ve restoran işletmeciliği de canlandıracaktır. Yemek pişirme aynı zamanda entelektüel bir sanat olduğu için yine bu alanda yükseliş devam eder.

Tavşan ise yumuşak bir ağaçtır. Güçlü bir ateş kaynağı olamaz. Ateş, element sisteminde mutluluk ve pozitif enerjinin sembolüdür. Çin astrolojisine göre 2025 yılına kadar ateş elementi ortada olmayacak. Bu demek oluyor ki yılın ikinci yarısında borsa gibi faaliyetler pek güvenli olmayacak. Öte yandan 2021-22 de görülen ekonomik toparlanma bu yıl biraz daha yavaşlayacak.

Bu nedenle bu yıl dışarıda her şey yolundaymış gibi görünürken mücadele içeriden devam edebilir, çatışmalar gizlice devam edebilir. Bu demek oluyor ki suikastlar, terör eylemleri, grevler, farklı tarzda protestolar olma olasılığı var. 2023 için yeraltı sularının biz farkında olmadan akması gibi bazı gizli gündemlerin ve bunların yarattığı beklenmeyen sonuçların gerilimleri olabilir.

Bu yıl gök hanesinde yer alan. Yin Su ’’akademik ve asilzade’’  bir yıldızdır.

Yin Su gününde doğan kişiler genellikle kibar, sabırlı, alçakgönüllü, hoşgörülü, uzlaşmacı, zeki, dıştan sakin ancak içten kendi iradesini kullanan ve dediğini yaptırmakta ısrarcı bir yapıya sahiptir. Ketum yapıları tartışmaktan kaçınır, karşısındakini iyi dinler. Hedeflerine ulaşmak için kararlıdır ve gündemini gizli tutar.

Su ve ağaç birlikteliği az da olsa toprak elementini zayıflatır. Bu nedenle toprakla ilgili konular gündeme gelebilir. Öte yandan su ve ateş çatışması yangınları yeniden gündemimize alabilir.

SEKTÖREL ETKİLER

Metal ve toprak elementine ait sektörlerde işler iyi gidecektir. Su elementi sektörleri büyüme ve hareketlilik yaşarlar. Ağaç elementine ait sektörler ciddi bir rekabetle karşı karşıya kalabilirler. Ateş elementi için zor bir yıl olabilir. Yiyecek içecek sektöründe fark yaratanlar hariç diyebiliriz.

Metal elementi sektörleri; bankacılık, yüksek teknoloji, araba, makine, mühendislik, güzellik, cilt bakımı, dişçilik

Toprak elementi sektörleri; sigorta, madencilik, gayrimenkul, emlak, bilgisayar yazılımı, tarım,

Su elementi sektörleri; iletişim, ulaşım, nakliye, içecekler, sıvılarla ilgili yerler, danışmanlık,

Ağaç elementi sektörleri; medya, kağıt, dergi, tekstil.

SAĞLIK VE DİĞER KONULAR

Tavşan, Horoz ve Fare ile çatışma halindedir. Haritasında bu iki burç olanlar özellikle boyun, sırt bölgelerine özen göstermelidir. Bedende bulunan küçük kemikleri temsil eden bu çatışma ufak kazalara neden olabilir. Riskli sporlar ve hareketlerden uzak durmalarında fayda var. Bunu engellemek için geleneksel çözüm bu burçların arasını yapan Köpek sembolünü üzerinizde taşımanız tavsiye edilir. Örneğin; anahtarlık, kolye, bileklik, telefonunuzun ekran resmi ve belki köpekler J Tavşan ve Horoz yılında doğanlar ev taşıma, ofis taşıma, iş değiştirme, rutin konularda değişikliğe gitme eğiliminde olabilirler. Bu enerjiyi olumlu kullanmak için bolca seyahat etmenizi tavsiye ederim… Ancak riskli sporlardan uzak durmalısınız.

Bu yıl da ateş elementi ortalarda görünmediği ve su elementinin yılı olduğundan haritasında Yin Ateş elementi olanların beyin ve kalp sağlıklarına özen göstermeleri önerilir. Yin Ateş; kalbi, beyni ve gözleri temsil eder.

Yani 2023 yılında haritasında Yin ateşi veya Horoz olan kişilerin daha dikkatli olması gerekiyor. Hem Başkan Joe Biden hem de Başkan Xi Jinping, Yin ateşi gününde doğdular, bu nedenle ikisi de 2023’te Yin suyuna karşı çatışma altında.  Biden daha büyük bir risk altında görünüyor.

Geleneksel Çin tıbbında ağaç elementi karaciğeri temsil eder. Ayrıca uzuvlarımızın büyümesinden, aktivitelerinden ve hareketinden de sorumludur. Bu nedenle, insanların hareket etmeye, egzersiz ve spor yapmaya daha istekli olma eğilimi vardır. Üstteki su elementi böbrek, üriner sistem ve cinsel organlarla ilgilidir. Ancak ağaç elementinin üzerine oturan bu tür su zayıftır, bu nedenle yine de su yönünden desteklemek için Omega 3 yağı gibi takviyeler almak gerekir. Su da ağaç da midemiz ve sindirim sistemimiz olan toprağa karşıdır ve Yin su ile Yin ateşinin çatışması kalp krizi ve felç belirtisidir. Bu nedenle, toprağı desteklemek için COQ10 gibi ateş takviyeleri, kan dolaşımını ve vücut enerjisini iyileştirmek için ateşi ve hücrelerimizi de ifade eden toprak elementimizi düzenlemek için daha fazla antioksidan almak da iyidir.  

Ateş elementinin ortada olmayışının en iyi haberi kilo vermek kolaylaşır ve beslenme yöntemlerini değiştirerek incelmek, sağlıklı beslenme konuları yine gündemimizde olacak.

Horoz yılında doğduysanız veya haritanızda Horoz burcu varsa bu yıl doğuya seyahat etmeniz tavsiye edilmez, çünkü bu yılın enerjisine meydan okumak anlamına gelir.

Horoz yılında doğanlar, 1921, 1933, 1945, 1957, 1969, 1981, 1993, 2005 doğumlular.

Fare yılında doğduysanız veya haritanızda Fare burcu varsa, bu yıl böbrekleriniz, cinsel organlarınız, cinsel sağlığınız, idrar yolunuzun sağlığı için özenli davranmalısınız. Bununla birlikte duygu olarak endişe ve hayal kırıklıkları yaşamamak için beklentilerinizi azaltmalı ve hayatın akışını izlemelisiniz.

Tavşan, Fare ve Horoz burçlarının Köpek sembolü taşımaları önerilir.

Bu yılın enerjisiyle uyum içinde olanlar Domuz ve Köpek burçlarıdır.   

Kaderin Dört Sütunu haritalarında doğdukları yıl veya gün hanesinde Yin Ateş olanlar da kalp, göz ve beyin sağlıkları için özenli olmalılar.

Tavşan yılı, su yılında doğan insanlar için asilzade yılıdır. Doğum yılları 2-3 ile bitenlerdir. Bu yıl koruyucu melek enerjisi onlarla olacak. Aradıkları destek, ilerleme, yeni proje geliştirme, iyi arkadaşlar ve ortaklıklar kurmaları için şans onlarla birlikte.

FENG SHUİ BÜYÜK DEĞİŞİMİN EŞİĞİ

Feng Shui Uçan Yıldızlar ekolünde yirmi yıllık bir döngünün sonuna gelmiş bulunuyoruz. Uçan yıldızlarda ‘’ 8’’ döneminin son yılındayız. 4 ŞUBAT 2024 ile birlikte ‘’ 9 ‘’ dönemi başlayacak. Burada iyi haber kadın yönetcilerin öne çıktığı bir dönem bizi bekliyor. ‘’ 9’’ yıldızı ateş elementine aittir. İçinde bulunduğumuz dönem toprak elementi dönemiydi. Toprakla ilgili sektörler ön plandaydı. Şimdi ateş ile birlikte borsaların yeni versiyonu diyebileceğimiz kripto paralar, NFT, Metaverse gibi sistemler yükselişe geçecek. Bununla birlikte son yirmi yıldır büyüyen ülkelerin gelişmelerinde yavaşlama hatta gerileme görebiliriz. Özellikle Kuzey yönünde su veya deniz olan ülkeler ki ülkemizde bunlardan birisi yükselişe geçecekler. Çin, Amerika ve Hindistan ile ilgili değişimler yolda diye düşünüyorum.

Bu değişim eşinde toplumsal ve bireysel olarak isteklerimiz de değişiyor. Kendimizi daha özgür hissetmek istiyoruz. Bu nedenle genel olarak bir gerginlik hissetmemiz olasıdır.

2023 FENG SHUİ  ENERJİLERİ – UÇAN YILDIZLAR

Feng Shui uçan yıldızlar ekolüne göre her yıl farklı yönlere düşen enerjiler çatışma ya da bereket getirir.

Feng Shui’de temel bakış açısında hayatı kolaylaştırmak ve zorluk yaratan etkileri azaltmak esastır. İyi yıldızların geldiği yönleri doğru değerlendirmek de şansımızı arttırır. Her yıl mekanlarımızın şeklini bu sisteme göre düzenleyemeyeceğimiz için üstatların, elementlerin birbirini zayıflatma ya da güçlendirme özelliklerine uygun önerdikleri çözümleri uygularız. Genel olarak kötü enerjilerin geldiği alanlarda düzen, temizlik ve tertipli olmak, sakinliği tercih etmek ve fazla hareket yaratmamak çözümün temel prensibidir.

Güzel enerjileri arttırmak için mor, kırmızı ve turuncu renkler, mum ve lambalar ve ışık  kullanılır.

Örneğin; Toprak elementinde bir yıldızı zayıflatmak için metal, güçlendirmek için ateş unsurlarını seçeriz.

Uçan yıldızlar sembolizminde 9 adet yıldız bulunur, ancak 9 uçan yıldızın temsil ettiği enerjiler sayı sembolizmiyle ilgili değildir.

9 yıldızın temsil ettiği konular ve 2023 yılında etkili olacağı yönler.

 1. Akademik başarı, destek enerjisi,
 2. Hastalık, kaza
 3. Hırsızlık, çatışma
 4. Romantizm, aşk, çocuk, seyahat, aldatma
 5. Beklenmeyen ani gelişen olaylar, değişim yaratan sorunlar 
 6.  Hukuksal sorunlar, kurumlarla ilgili sorunlar,
 7.  Dedikodu, skandallar
 8.  Bolluk, bereket, zenginlik
 9. Uzak geleceğe aktarılan değişimler ve güzel enerjiler

Uçan yıldızların geldiği yönlerde bir düzenleme yaparak çatışma, kötü şans enerjilerine ve engel yaratan konulara çözüm önerileri;

1 Yıldızı (Su)

 • Akademik başarı, ilerleme ve özellikle yazıyla ilgili çalışıyorsanız “1” yıldızı GB ( Güneybatı)   yönüne denk geliyor. O bölgede çalışmak oldukça destekleyici bir enerjidir. Aynı zamanda doğru danışmanı bulmak, akademik destek bulmakla ilgili şans yıldızıdır. Kitap, tez, araştırma yazıları yazmak için doğru yön kuzey diyebiliriz. Burada yükselişi sembolize eden objeler ve metal aksesuarlar kullanabilirsiniz. Genişlemek, ilerlemek istediğiniz konularla ilgili sembolleri bu alana yerleştirebilirsiniz.  Mavi, siyah, metalik ve gri renkler uygundur.  Mor, kırmızı, turuncu, bordo renkler uygun değildir. 

2 Yıldızı (Toprak)

 • Hastalık ve endişeleri arttırdığına inanılan inanılan “2” yıldızı D( Doğu ) Bu yöne, 6 metal para koyarak bu etkiyi azaltabilirsiniz. İsterseniz bu 6 metal parayı, kaya tuzu ve su bulunan bir kabın içine ya da siyah bir örtünün üstüne koyabilirsiniz. Bununla birlikte 6 metal obje de aynı işi görür. Bir cam kabın içine kaya tuzu ve su koyarak da bu alandaki enerjileri dengeleyebilirsiniz. Gri ve beyaz renklerde paspas ya da örtü de kullanabilirsiniz. Bu alanı düzenli tutmak, depolama alanı olarak kullanılıyorsa dahi düzen sağlamak önemlidir.  Bu yönde kırmızı renk, üçgen veya piramit şekiller, mum yakmak uygun değildir.

3 Yıldızı (Ağaç)

 • Çatışma, rekabet dedikodu ve hırsızlık enerjisini sembolize eden “3” yıldızı, bu yıl GD ( Güneydoğu)  yönüne geliyor. Kırmızı bir obje, kâğıt ya da kurdele ile çözüm yaratabilirsiniz.  Bu yönde bitki bulundurmak, yeşil ya da mavi renkler kullanmak önerilmez. Değişim yapamıyorsanız kırmızı bir objeyle ya da mum yakarak da etkiyi azaltabilir Bu alanda ayna kullanmayın.  Bu yönde iş yapıyorsanız imzaladığınız evraklara, işleri teslim ettiğiniz kişilere dikkat edilir.

4 Yıldızı (Ağaç)

 •  Romantizm ve eğitim alanında fırsat yıldızı. Bu yıl merkeze yönüne geliyor. Bu yıldız ne iyi ne kötü olarak değerlendirilir. Genellikle yatak odasına geldiğinde aşk veya çocuk getireceğine inanılır ancak aldatmayla da ilişkilendirilir. Sokak kapısına -4- yıldızı geldiğinde çok seyahat nedeniyle evden uzak olacağı söylenir. Öte yandan bu yıldız kültürü arttırmak, yeni keşifler ve mevcut düzende değişiklik olarak da değerlendirilir.  Bu yıldızın etkilerini azaltmak için kırmızı ve turuncu, arttırmak için mavi renkler kullanılabilir.

5 Yıldızı (Toprak)

 • Aniden gelişen büyük değişimleri, hazırlıksız yakalanılan konuları temsil eden “5” yıldızı, KB ( Kuzeybatı) geliyor. Bu alana özellikle yuvarlak ya da küre şeklinde metal bir obje, beyaz veya gri renkli bir obje,  bir kabın içine tuzlu su, metal rüzgâr çanı koyarak çözüm oluşturabilirsiniz.  Haziran, Ağustos ve Eylül aylarında bu enerji oldukça aktif görünüyor.

6 Yıldızı (Metal)

 • Hukuksal sorunlar, kurumsal şirketlerle ilgili sorunlar, kanunlar ve kurallarla ilgili engeller yaratan bu yıldız B ( Batı) yönüne geliyor. Bu yöndeki dolap veya çekmecelerinizi düzenli tutmanız önemlidir. Bu bölgede kırmızı renk, hareketli objeler kullanmak iyi değildir. Geleneksel çözümlerde şeffaf bir vazo içine su koymak ve içine 3 bambu yerleştirmek önerilir. Yeşil, mavi, gri renkler ve 3 sayısı da etkili bir çözüm olabilir. Kırmızı renk, üçgen şekiller, mum yakmak uygun değildir.

7 Yıldızı (Metal)

 • Dedikodu, kayıplar, çatışmalar ve skandallarla ilgili en önemli yıldız olan “7”, KD (Kuzeydoğu)  yönüne geliyor. Geleneksel çözümde cam bir kabın içine 3 bambu konması tavsiye edilir. 3 sayısı veya yeşil, mavi, gri renkli bir objeyle de enerjiyi zayıflatabilirsiniz.  Kırmızı, turuncu, bordo renkler ve mum yakmak, üçgen şekiller önerilmez.

8 Yıldızı (Toprak)

 • Bereketi arttırdığı düşünülen “8” yıldızı, bu yıl G ( Güney) denk geliyor. Burada hareketli objeler, mum yakmak, kırmızı ve mor renk, harekete geçirmek istediğiniz konularla ilgili semboller kullanabilirsiniz. Metal objeler, beyaz ve gri renkler enerjiyi azaltır.

9 Yıldızı (Ateş)

 • Gelecekteki bereketi temsil eden “9” yıldızı, K (Kuzey) yönüne geliyor. Güzel anlaşmalar, geleceği etkileyecek güzel olaylar, mutluluk ve bereketin geleceğe de etkisini temsil eden bu yıldızın geldiği yönü temiz tutun, aydınlık olması için ışık ya da mum kullanın. Aktive etmek için ağaç, çiçek ve özellikle mor menekşe , hareketli objeler, kırmızı ve mor renk, bereketin artmasını istediğiniz konularla ilgili sembolleri kullanabilirsiniz.

DESTEKLEMEYEN YÖNLER

 • Feng Shui sisteminde bu yıl sırtını Batı yönüne verip oturmak tavsiye edilmez.
 • Doğu yönüne karşı oturmak da senenin sert enerjilerine meydan okumak anlamına geldiği için önerilmez. Eğer özellikle işyerinde masanız bu yöne bakıyorsa bir koruma sembolü kullanabilirsiniz.

      Bu anlattıklarım elbette bir sistemin uygulama tavsiyeleridir. Yine de en değerli olan insanın niyetidir. Bununla birlikte hayatında bir aksama olduğunda bakman gereken yönler ve çözümlerle ilgili çözüm alternatifleri olarak düşünebilirsin. 

 Bereketimiz bol, çözümlerimiz kolay, ilerleyişimiz umut dolu olsun.


Sosyal Medyada Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz

Alışveriş Sepeti (0)

Sepet