2022 Yılı Astrolojik Enerjilerine Genel Bakış

2022 Yılı Astrolojik Enerjilerine Genel Bakış

Sayı sembolizminde bol “2”li bir yıla giriyoruz.

2 sayısı, çift sayıların ilkidir.

Dengeyi, zıtlığı, iş birliğini, maddeyi anlatan dişil bir sayıdır.

Bu yıl hem … hem … olacağını düşünüyorum.

Hem çatışma hem barış, hem bolluk hem yokluk, hem kayıp hem kazanç vb…

Zaten yaşam da böyle değil mi?

Dişil prensip korumak ister, yaratmak, var olanı değerlendirmek, yenilikten çok olanı korumak onun alanıdır.

Bu yıl Jüpiter, Balık burcuna 29 Aralık 2021 tarihinde geçiş yapacak.

Jüpiter iyicil bir gezegen olarak anılır ve birçok astrolog onun şans dağıttığına inandığı için de bu minvalde yorumlar yapar. Astrolojideki gezegen sembolleri, özellikle Yunan ve Roma mitolojisindeki tanrılarla ilişkilendirilmiştir. Mitolojide tanrılar; bir davranışı, yaklaşımı, yaşam biçimini ve hayatın prensiplerini anlamamız için birer semboldür. Roma mitolojisinde Jüpiter, Yunan mitolojisindeki Zeus’tur.

Jüpiter var olanı büyütür, şans verir ve şanslı hissettirir, şansına fazla güvenir ve sorumluluklarını unutursan birden farklı alanlarda sorunlara sebebiyet verebilir. Transitte olduğu burcun, hem aydınlık hem karanlık tarafını büyütebilir.

Astrolojide Jüpiter Balık ve Yay burçlarının yöneticisidir.

Balık burcunda seyrinde; “Bir”lik duygusunu, akışa bırakmayı, iyimserlikle kabulde olmayı, merhameti ve sevecenliğini büyütür. Spiritüellik, mistik yaklaşımlar, bir bütünün parçası olma hali, ruhsal bir şifadır. Bu iyimserlik halinin riskleri; aldanma, kendini kandırma, büyük idealler peşinde koşarken hayal kırıklığı yaşamak olabilir. Büyük plana odaklanmak, bazen bir kurtarıcı beklemeye de neden olabilir.

Bununla birlikte Balık burcundaki seyrinde hepimize özverili ve iyi kalpli olma yolunda motivasyon verecek.

Yükselen burcunuza göre Jüpiter’in Balık burcunda seyrinde hangi yaşam alanında bir genişleme, şans, büyüme, iyimserlikle bakış açısına sahip olacağınızı bulabilirsiniz.

Koç burcundaki seyri; cesareti, bağımsızlık isteğini, girişimciliği, akla gelenin uygulanmasını, fethetme isteğini arttırır. Karanlık tarafındaysa; bencilliği, sabırsızlığı, hoşgörüsüzlüğü, bencilce hareket etmeyi ve kontrolsüz öfkeyi arttırabilir.

Koç burcunun kendi haklılığı konusunda ısrarı, bu süreçte yapılmak istenene olan inançla hareket gücü verebilir. Fırsatları değerlendirme konusunda cesurca hamle yapmak, inandığını gerçekleştirmek için hareket gücü verir.

Jüpiter Balık

29 Aralık 2021 – 10 Mayıs 2022

Jüpiter Koç

11 Mayıs – 28 Ekim 2022

Jüpiter Balık

29 Ekim – 20 Aralık 2022

Jüpiter Koç

21 Aralık 2022 – 16 Mayıs 2023

SATÜRN KOVA

Satürn yıl boyunca Kova burcundaki seyrine devam ediyor olacak.

1 Ocak 2022 – 11. dereceye gelecek.

5 Haziran – 25 derecede Retro hareketine başlayacak.

22 Ekim 2022 – 18 derecede Retro hareketini bitirecek.

31 Aralık 2022 – 22 derecesinde yılı tamamlayacak.

Boğa ve Akrep burçlarına kare açıyla, Kova burçlarına kavuşumla, Aslan burçlarına ise karşıt açıyla iletişim kuracak. Yükselen burcunuza göre bu burçların haritanızda hangi yaşam alanlarına denk geldiğine bakabilirsiniz.

Bu burçlardaki gezegenleriniz +/- 5 dereceyle bu açılara sahipse o zaman o gezegenlerin yönettiği evlerde, bu transitlerden etki alacak demektir.

Örneğin; 15 derece Aslan burcunda yer alan Mars, bulunduğu ev de dahil olmak üzere, Koç ve Akrep burcunun evlerini de etkiler.

Diyelim 9. eve yerleşmiş Mars var. O zaman 9. ev ile birlikte birinci ev (yükselen Akrep) ve 5. ev (Koç) yaşam alanlarıyla ilgili sorumluluklarınızı almanızla ilgili Satürn size motivasyon verecektir.  Bu motivasyon kendinizi köşeye sıkışmış hissettirebilir. Kare açılar, mecbur bırakır, istemeseniz de yapmak zorunda olduğunuzu hissettirir. Eğer Ocak- Haziran aylarında bu sorumlulukları almazsanız, yaz aylarından başlayarak sonbahar sonuna kadar aynı gündemle uğraşmak zorunda kalabilirsiniz.

Aslan burcu, yükselen Aslan ve Aslan burcunda gezegenleri bu bahsettiğim derecelerde olanlar içinde zorlanma etkisi daha çok karşınızdaki kişi veya olaylarla ilgili olabilir. Sizin karşınızdaki durumu değerlendirip, kendinizi önceleyerek sorumluluk almanız gerekebilir. Olaya veya kişiye göre değil kendinize düşen payı fark etmelisiniz.

Kova burcu, yükselen Kova ve Kova burcunda gezegenleri olanlar bu transitte kavuşum açısıyla daha rahat bir akış yaşayabilir. Yine de Satürn’ün kristalleştiren etkisi onlar için zorlanmaya neden olabilir.

Satürn; “Sana ait olmayanı, senin olmayanı, seninle ilgisi olmayanı bırak kendine yönel; kendi sınırlarını belirle.” der.

Uranüs Boğa Burcunda

1 Ocak – 18 Ocak 2022 – 10 derece Retro hareketinde olacak

19 Ocak- 24 Ağustos – 10 – 22 derecede ilerleyecek

25 Ağustos – 31 Aralık – 22 ve 15 derece arasında Retro olacak

Uranüs, ani gelişmelerin, içimizdeki devrimci yanın açığa çıkmasına vesile olur. O bir eve giriş yaptığında veyahut bir gezegenle temas ettiğinde, o güne kadar nasıl, ne zaman gibi sorularla sorguladığımız alanlarda yapacak, değiştirecek, farklılaşacak enerjiyi ve motivasyonu buluruz. O ne yaparsa aniden yapar.

Boğa burcu sabit bir burç olduğundan bu transit sırasında Akrep burçları karşıtlık, Aslan ve Kova burçları kare açıyla karşılaşacaklar.

Bahsi geçen derecelerde ve +/- 5 dereceye kadar ev girişlerinize ve gezegenlere bakmanızı tavsiye ederim.

Venüs

Yıla Retro hareketiyle ve Oğlak burcunda seyriyle giren Venüs, Retro hareketini 30 Ocak 2022 tarihinde tamamlasa da gölge enerjisinden özgürleşmesi 1 Mart 2022 tarihini bulacak.

Merkür

Yılda üç defa Retro hareketinde olan Merkür’ün bu yılki seyrine bakalım.

15 Ocak- 3 Şubat Retro hareketinde – 15 derece Kova burcunda başlıyor – 24 derece Oğlak burcunda tamamlıyor.  (28 Şubat ‘ta gölge alandan çıkıyor)

10 Mayıs- 4 Haziran Retro hareketinde – 4 derece İkizler burcunda başlıyor – 26 derece Boğa burcunda tamamlıyor ( 18 Haziran’da gölge alandan çıkıyor)

10 Eylül- 3 Ekim Retro hareketinde – 8 derece Terazi burcunda başlıyor, 24 derece Başak burcunda tamamlıyor ( 17 Ekim’de gölge alandan çıkıyor)

Mars

Hareket ve cesaretin yönetici gezegeni bu yıl sonuna doğru Retro hareketinde olacak.

31 Ekim 2022- 13 Ocak 2023 – 25 – 8 derece İkizler burcunda olacak. ( 16 Mart tarihinde gölge alandan çıkıyor)

Ay Düğümleri ve Tutulmalar

Bu yıl ay düğümleri burç değiştiriyor. Kuzey düğüm Boğa burcunda, güney düğüm Akrep burcunda olacak. Bu nedenle tutulmalar da Boğa- Akrep aksında gerçekleşecek.

Güneş Tutulmaları

30 Nisan 2022, 23:27 Boğa burcunun 10. derecesinde parçalı güneş tutulması gerçekleşiyor.

25 Ekim 2022, 13:48 Akrep burcunun 2. Derecesinde parçalı güneş tutulması gerçekleşiyor.

Ay Tutulması

16 Mayıs 2022 , 07:13 Boğa burcunun 25. derecesinde ay tutulması gerçekleşiyor.

08 Kasım 2022 , 14:01 Akrep burcunun 2. derecesinde ay tutulması gerçekleşiyor.

2022 yılı astrolojik enerjilerini yeni yazılarda paylaşmaya devam edeceğim.

Sevgimle

Sosyal Medyada Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz

One Reply to “2022 Yılı Astrolojik Enerjilerine Genel Bakış”

Comments are closed.

Alışveriş Sepeti (0)

Sepet